وارنیش فلوراید تراپی دندان: پیشگیری و کاهش خطر پوسیدگی دندان ها

فلوراید

فلوراید یک عنصر طبیعی موجود در ساختار دندان‌های شما است. هر روز شما مقداری فلوراید از دست می‌دهید و مقداری از آن را نیز دوباره به طور روزانه مصرف می‌کنید. هدر رفتن و دفع فلوراید در نتیجه دمینراله شدن است، که زمانی اتفاق می‌افتد که اسید حاصل از پلاک و باکتری‌ها به مینای دندان شما حمله می‌کنند. از دست دادن فلوراید می‌تواند منجر به افزایش خطر ایجاد حفره‌های دندانی و پوسیدگی دندان شود. فلوراید توسط غذاهای خاص و آب حاوی فلوراید مجددا جایگزین می‌شود. همچنین می‌توانید از محصولات مراقبت کننده از دهان حاوی فلوراید استفاده کنید (خمیر دندان و دهانشویه). فلوراید تراپی اغلب برای کودکان مورد استفاده قرار می‌گیرد، که برای تقویت دندان‌ها می‌باشد. لازم است که کودکان به اندازه کافی فلوراید دریافت کنند، زیرا این ماده برای داشتن دندان‌های سالم مورد نیاز است. تحقیقات حتی نشان می‌دهد که به کمک فلوراید می‌توان با پوسیدگی دندان مبارزه کرد. به منظور حفظ زیبایی لبخند با داشتن دندان‌هایی سالم، به بیماران توصیه می‌شود که فلوراید تراپی را به عنوان بخشی از مراقبت روزمره خود از دهان و دندان، انجام دهند.

فلوراید یک ماده مغذی مورد نیاز برای کمک به بیماران برای حفظ لبخند زیبا و دندان‌های قوی و سالم است. فلوراید یک ماده معدنی ضروری است که به دندان‌های شما کمک می‌کند تا در برابر حمله اسیدهای حاصل از پلاک‌های دندانی و باکتری‌های دهان ایمن باشند. همچنین می‌تواند به کاهش علائم اولیه پوسیدگی دندان کمک کند و دندان‌های شما را سالم نگه دارد. با این حال، وجود بیش از حد باکتری‌ها و پلاک‌هایی که اسید تولید می‌کنند می‌تواند برای دندان‌های شما مضر باشد. اسید روی مینای دندان شما را می‌پوشاند، که پس از آن باعث ایجاد حفره‌های کوچک یا بزرگ می‌شود. باکتری‌ها می‌توانند در این حفره‌ها پنهان شوند و به آسیب رسانی دندان‌های شما ادامه دهند. در صورت عدم درمان، حفره‌ها همچنان رشد می‌کنند. آنها می‌توانند در لایه داخلی دندان‌های شما رشد کنند، که در نهایت می‌تواند منجر به عفونت جدی شود. برای کودکان که هنوز در حال یادگیری شیوه مراقبت از دندان‌هایشان هستند، یا کسانی که به طور مزمن دچار پوسیدگی دندان هستند و افرادی که دارای دندان های حساس هستند، استفاده از فلوراید خوراکی یا موضعی می‌تواند راهی عالی برای بهبود قدرت مینای دندان باشد.

لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره  ما تماس حاصل فرمایید.

فلوراید چیست؟ 


فلوراید چیست

فلوراید یک ماده معدنی طبیعی است که به طور کلی برای توانایی خود در تقویت دندان‌ها و مبارزه با پوسیدگی دندان ، شناخته شده است. فلوراید در سنگ‌ها و خاک‌های سراسر جهان موجود است و تقریبا در تمام منابع آب تازه و نمکی وجود دارد. در واقع، فلوراید یکی از 13 عنصر فراوان موجود در زمین است! در غلظت‌های بسیار بالا، فلوراید می‌تواند سمی باشد، اما در دوزهای پایین، فلوراید توانایی فوق العاده‌ای برای کاهش ایجاد حفره در دندان‌ها دارد. در اوایل دهه 1900 تحقیقات دندانپزشکی گزارش دادند که اکثر کودکان متولد شده در کولورادو اسپرینگز، دندان‌های قهوه‌ای تیره‌ای داشتند. آنچه که امروزه به عنوان فلوروزیس شناخته می‌شود که ناشی از وجود فلوراید زیاد در آب است- و در گذشته برای بسیاری از پزشکان در جامعه دندانپزشکی، رازی ناشناخته بود.

چگونه فلوراید به دندان‌ها کمک می‌کند؟


فلوراید دارای چندین اثر مفید بر روی دندان است:

 • هنگامی که فلوراید در دهان وجود دارد، یک لایه بسیار نازک از آن روی سطح دندان قرار می‌گیرد. این لایه با کمک به جذب مواد معدنی مانند کلسیم، به ترمیم و تقویت دندان کمک می‌کند.
 • علاوه بر این، فلوراید می‌تواند به ساختار معدنی دندان وارد شود. این ترکیب جدید دندان و فلوراید، قوی‌تر از یک دندان طبیعی است و حتی به اسیدها مقاوم‌تر است که باعث جلوگیری از خراب شدن دندان‌ها می‌شود. دندان‌های تقویت شده با فلوراید کمتر حساس هستند و حضور فلوراید می‌تواند باکتری‌هایی را که باعث حفره می‌شوند، را دور نگه دارد. تحقیقات نشان داده است که استفاده از وارنیش فلوراید موضعی توسط دندانپزشکان باعث کاهش ده برابری تعداد حفره‌های دندانی حاصل از فعالیت باکتری‌ها می‌شود!

چه کسی به فلوراید تراپی موضعی نیاز دارد؟


چه کسی به فلوراید تراپی موضعی نیاز دارد؟

معمولا درمان‌های موضعی فلوراید برای همه بیماران توصیه می‌شود. شما می‌توانید از فلوراید به عنوان یک ویتامین برای دندان خود استفاده کنید و استفاده از آن به طور منظم با مراجعه به دندانپزشک، می‌تواند دندان‌های شما را قوی نگه دارد و خطر بروز حفره‌ها را کاهش دهد. فلوراید تراپی در موارد مختلفی از جمله بهبود سلامت دهان و دندان برای افراد زیر مفید است:

 • كودكانی كه دندان‌های دائمی آنها هنوز در نیامده است. استفاده از فلوراید از در دوران کودکی، موجب می‌شود تا دندان‌های دائمی را پیش از آنکه در بیایند، تقویت کند، و منجر به رشد دندان‌هایی می‌شود که در طول زندگی، نسبت به بیماری‌ها قوی‌تر و مقاوم‌تر هستند.
 • افرادی که دهانشان خشک است. بزاق به خنثی کردن اسید کمک می‌کند و از دندان‌ها محافظت می‌کند. بنابراین، کسانی که دچار شرایط و بیماری‌هایی هستند که باعث ایجاد خشکی دهان می‌شود (از جمله دیابت، سندرم Sjogren و بیماری‌هایی که نیاز به پرتو درمانی دارند) یا افرادی که داروهای خاصی مصرف می‌کنند (مانند داروهای ضد آلرژی، ضد افسردگی و ضد فشار خون بالا) بهتر است که از فلوراید استفاده کنند.
 •  کسانی که بهداشت دهانی ضعیفی دارند. بیماری‌ها یا شرایطی که توانایی فرد را برای مسواک زدن یا استفاده مرتب از نخ دندان، محدود می‌کند، که منجر به ایجاد پلاک می‌شود و در نهایت باعث پوسیدگی دندان می‌گردد.
 •  افرادی که دارای قاب دندان یا بریج هستند.
 • افرادی که دندان هایشان مستعد پوسیدگی است.
 • افرادی که بریس دندانی دارند. بریس می‌تواند غذا را به دام اندازد، و آن را به سختی می‌توان با نخ دندان و مسواک زدود.
 • کسانی که رژیم غذایی با قند بالا مصرف می‌کنند. موجب افزایش میزان پلاک و باکتری‌ها می‌شوند که باعث می‌شود مینای دندان در معرض خطر بیشتری قرار گیرد.
 • مصرف کننده‌های آب شرب معمولی و سایر افرادی که به اندازه کافی فلوراید دریافت نمی‌کنند.
 • بیمارانی که از داروهایی مصرف می‌کنند که ممکن است باعث خشکی دهان شوند.
 • بیماران سرطانی
 • بیماران دیابتی
 • افرادی که دندان پر کرده دارند.
 • کودکان جوان که هنوز دندان‌های اولیه یا دائمی آنها در حال رشد است و نیاز به دهانشویه حاوی فلوراید دارند، اگر فلوراید کافی از طریق آب یا رژیم غذایی دریافت نمی‌کنند.
 • كودكانی كه دندان‌های شیری یا دائمی دارند و در بازه دوره‌های شش ماهه چکاپ دندانپزشکی هستند، استفاده از فلوراید به آنها کمک می‌کند تا سلامت و بهداشت دهان بهتری داشته باشند.
 • بیماران دارای دندان‌های حساس هستند، در طول دوره‌های دوساله چکاپ دندانپزشکی
 •  بعد از سفید کردن دندان‌ها و برای جلوگیری از حساسیت دندان.
 •  بزرگسالان، نوجوانان و یا کودکانی که دچار پوسیدگی مکرر یا در معرض خطر پوسیدگی دندان هستند.

پزشکان به ویژه در هنگام تجویز دارو برای مواردی مانند فشار خون، کلسترول، دیابت یا سایر شرایط سیستمیک دیگر که می‌توانند کمیت و کیفیت بزاق دهان را تحت تاثیر قرار دهند باید تجویز فلوراید را در نظر داشته باشند. به علت خشکی دهان، این بیماران در معرض خطر ابتلا به حفره‌های دندانی و یا شکستگی دندان‌ها قرار دارند و می‌توانند از انواع محصولات دارای فلوراید بهره‌مند شوند. گاهی اوقات اگر حفره‌های دندان برای ترمیم و درمان بسیار کوچک باشند، ممکن است دندانپزشک برنامه مصرف چندین محصول حاوی فلوراید را طی یک ماه یا بیشتر توصیه کند تا دندان‌ها مجددا مینراله شوند و نیازی به پر کردن آنها نباشد.

چگونه فلوراید تراپی موضعی انجام می‌شود؟


چگونه فلوراید تراپی موضعی انجام می‌شود

فلوراید تراپی یک روش ساده و آسان است. این روش کاملا بدون درد است و نیازی به استفاده از آرامبخش موضعی ندارد. فلوراید تراپی موضعی با استفاده از فلوراید قوی تجویز شده بر روی دندان است که توسط دندانپزشک، دستیار دندانپزشک یا بهداشتیار شما پس از تمیز کردن دندان‌ها انجام می‌شود. دندانپزشک آن را به شکل وارنیش، ژل و یا فوم، روی دندان استفاده می‌کند. درمان‌های قدیمی‌تر شامل شستشو دادن بود، اما فلوراید تراپی‌های جدید با استفاده از “وارنیش” انجام می‌شود که به دندان‌ها می‌چسبد و تا چند روز پس از آن فلوراید سطح دندان‌های شما را تامین می‌کند. کل این فرایند کمتر از یک دقیقه طول می‌کشد و هیچ حساسیت یا دردی را ایجاد نمی‌کند. شاید دندانپزشک از شما بخواهد تا چند دقیقه یک ماسک محافظ دهان بپوشید. وارنیش به طور مستقیم بر روی دندان‌ها زده می‌شود. به منظور درمان موثرتر، لازم است که به یاد داشته باشید از خوردن یا نوشیدن هر چیزی برای حداقل 30 دقیقه پس از استفاده از ژل اجتناب کنید.

آیا استفاده از فلوراید خطری ندارد؟


سالیان درازی است که فلوراید مورد استفاده قرار گرفته است و توسط اکثر سازمان‌های بهداشت و ایمنی تأیید شده است. اگرچه مقدار بیش از حد فلوراید در مدت زمان طولانی، می‌تواند به دندان‌ها و استخوان‌ها آسیب برساند، اما به ندرت باعث مشکلات جدی می‌شود، دندانپزشک شما اطمینان حاصل می‌کند که آیا شما یک کاندیدای مناسب برای فلوراید تراپی هستید یا خیر. فلورایدی که در طول فلوراید تراپی استفاده می‌شود، ایمن و موثر است.فقط یک نوبت مراجعه به دکتر برای فلوراید تراپی لازم است. دندانپزشک شما یک ژل فلوراید عطر دار یا فوم را درون یک ظرف که شبیه گارد دهان است، قرار می‌دهد. این گارد دهان برای یک تا چهار دقیقه در دهان نگهداری می‌شود، پس از آن شما آن را به همراه آب دهانتان خارج می‌کنید. از شما خواسته می‌شود که تا 30 دقیقه از نوشیدن، غذا خوردن، سیگار کشیدن یا شستشوی دهان خودداری کنید.

کودکان و فلوراید


کودکان و فلوراید

کودکان نسبت به بزرگسالان بیشتر به سطوح بالای فلوراید حساس هستند. با دندانپزشک خود صحبت کنید که چقدر فلوراید برای فرزند شما مناسب است. اگر دندان‌های کودک شروع به قهوه‌ای یا کرمی رنگ شدن می‌کنند، ممکن است به دلیل ابتلا به یک بیماری شناخته شده به نام فلوروزیس دندان باشد. در حالی که این بیماری خطرناک نیست، به نظر می‌رسد که با مصرف بیش از حد فلوراید بروز پیدا می‌کند. در این موارد، مصرف فلوراید باید تحت نظارت و محدود باشد. اگر شما علاقه مند به کاهش خطر ایجاد حفره‌های دندان هستید، فلوراید تراپی می‌تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند.

سوالات رایج


سوالات رایج

اگر سابقه ایجاد حفره‌های مکرر (یک حفره در هر سال یا هر چند سال) داشته باشید، ممکن است لازم باشد که از درمان فلوراید تراپی نیز بهره مند شوید. برخی از بیماران دارای شرایط خاصی هستند که خطر ابتلا به پوسیدگی و حفره‌های دندانی را افزایش می‌دهند. شما می‌توانید از فلوراید استفاده کنید اگر:

 • دهان خشکی دارید، برخی از بیماری‌ها یا داروها می‌توانند باعث خشکی دهان شوند. هنگامی که تولید بزاق کاهش می‌یابد، دهان شما محیط مناسبی برای حمایت از رشد باکتری‌ها می‌شود.
 •  پسروی لثه. پسروی لثه سطح بیشتری از دندان‌های شما را فراهم می‌کند.
 •  ترمیم دندان. اگر شما روکش، قاب یا بریج دندانی داشته باشید، تمیز کردن بخش‌هایی که در اطراف محل ترمیم آنها وجود دارد، ممکن است سخت‌تر باشد، که می‌تواند خطر بروز پوسیدگی دندان را افزایش دهد.
 • شما دارای شیارهای دندانی عمیقی هستید. تمیز نگه داشتن این شیارهای عمیق و حفره‌ها می‌توانند دشوار باشند و ممکن است به محل مناسبی برای مخفی شدن باکتری‌های دهانی تبدیل شوند.

توصیه می‌شود هر 6 ماه یک بار فلوراید تراپی دوره‌ای انجام شود. در برخی موارد، مخصوصا برای کودکان مبتلا به پوسیدگی دندان، پزشکان ممکن است درمان‌های با فواصل کوتاه تری را توصیه کنند.

اگر مصرف فلوراید کافی نداشته باشید، کمبود فلوراید می‌تواند رخ دهد. این کمبود می‌تواند خطر ایجاد حفره‌های دندانی و دندان‌های ضعیف را افزایش دهد. مصرف بیش از حد فلوراید بسیار نادر است اما ممکن است رخ دهد. علائم آن شامل درد شکم، سردرد و ضعف عمومی می‌باشد. اگر فکر می‌کنید که دچار اوردوز فلورایدی شده‌اید، باید فورا با دکتر تماس بگیرید.

بسیاری از خمیر دندان‌ها و دهانشویه‌های حاوی فلوراید هستند، که استفاده از آنها در فواصل بین مراجعه‌های منظم به دندانپزشک مناسب است. با این وجود، آنها نباید جایگزین درمان‌های حرفه‌ای شوند که شما در مراجعه به دندانپزشک می‌توانید از آنها بهره‌مند شوید.

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>