نحوه صحیح مسواک زدن دندان‌های ارتودنسی شده و تمیز کردن بریس

نحوه صحیح مسواک زدن دندان‌های ارتودنسی شده و تمیز کردن بریس

برای رعایت بهداشت دهان و دندان؛ صرف‌نظر از این که آیا تحت درمان ارتودنسی هستید یا نه باید هشیار بوده و برای جلوگیری از بروز مشکل برای سلامتی دهان و دندان خود به روشی صحیح مسواک زده و نخ دندان بکشید. در این مقاله ما در مورد مسواک زدن و نخ دندان کشیدن توضیحاتی می‌دهیم که به شما کمک می‌کند تا سلامت دهان و دندان خود را در وضعیت خوبی حفظ کنید.

اگر شما ارتودنسی کرده‌اید و بریس‌ها در طول مدت درمان روی دندان‌های شما قرار دارند، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن از هر زمان دیگری اهمیت بیشتری پیدا کرده است. براکت ها و سیم‌های روی دندان‌ها در هنگام مسواک زدن و نخ دندان کشیدن باید مورد توجه قرار گیرند زیرا مکان‌های زیادی وجود دارد که باقیمانده‌های غذا و پلاک‌ها در آنها انباشته شده و مخفی شوند. با مسواک کردن و نخ دندان کشیدن دقیق پس از غذا خوردن، باید از این انباشتگی جرم جلوگیری کرده تا به شما در کاهش مشکلات دندانی مانند پوسیدگی دندان و بیماری‌های لثه کمک کند.

اثرات احتمالی ناشی از تمیز نکردن دندان‌ها


اثرات احتمالی ناشی از تمیز نکردن دندان‌ها

زمانی که شما دهان و دندان‌های خود را به طور صحیح تمیز نمی‌کنید احتمال ابتلا به بیماری‌های مختلف وجود دارد. برخی از این بیماری‌های ممکن است دردناک و دائمی باشد بنابراین نباید از تمیز کردن دهان و دندان‌های خود غفلت کنید. شما می‌خواهید که دندان‌های جدید و مرتب خود را پس از برداشتن تجهیزات ارتودنسی در معرض تماشا قرار دهید و نمی‌خواهید که دندان‌هایی دردناک یا دهانی ناسالم داشته باشید. برخی از این مشکلات که ممکن است در صورت غفلت از مسواک کردن ایجاد شوند عبارتند از:

 • جینجیویتی زمانی اتفاق می‌افتد که پلاک‌ها روی خط لثه جمع شوند. این عارضه می‌تواند باعث تورم، قرمزی و التهاب لثه شود. این عارضه دردناک بوده و معمولاً اولین مرحله ابتلا به بیماری‌های لثه است.
 • التهاب لثه زمانی بروز می‌کنید که جینجیویتی تحت درمان قرار نگرفته باشد. این عارضه باعث عفونت و التهاب شده و ممکن است بر رباط‌ها و استخوان‌هایی که دندان‌ها را نگه می‌دارند تأثیر بگذارد.
 • دیکلسیفیکیشن ها نقاط سفیدی هستند که اطراف براکت روی دندان ایجاد می‌شوند. زمانی که براکت برداشته می‌شود، این نقاط برای همیشه به نشانه غفلت روی دندان شما باقی خواهند ماند.

یک روش ساده برای حفظ سلامت دندان‌ها این است که دندان‌ها را به طور منظم و مؤثر مسواک کنید. متخصص ارتودنسی به شما کمک می‌کند تا متوجه شوید که آیا به طور صحیح این کار را انجام می‌دهید یا نه و به شما برای به کارگیری بهترین روش مراقبت از دندان‌هایتان توصیه‌های لازم را ارائه می‌کند. رعایت دقیق دستورالعمل‌های پزشک برای دست‌یابی به نتایج بهینه استفاده از بریس‌ها یا اینویزیلاین ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

بهترین روش برای مراقبت از دندان‌ها چیست؟

ممکن است شما به دلیل وجود تجهیزات ارتودنسی، احساس متفاوتی در دهان خود داشته باشید. حتی ممکن است گاهی اوقات در فک، دندان‌ها یا لثه خود احساس درد داشته باشید و به همین دلیل نخواهید که دندان‌های خود را تمیز کنید اما این کار اصلاً توصیه نمی‌شود. برخی مراحل مثبت که شما می‌توانید برای رعایت بهداشت دهان و دندان خود به کار گیرید عبارتند از:

 • مراجعه منظم به دندانپزشک: چه برای اقدامات ارتودنسی و چه برای جرم‌گیری معمولی دندان باید برای اطمینان از سالم باقی ماندن دهان و حفظ پیشروی برنامه ارتودنسی به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنید.
 • به غذاهایی که می‌خورید توجه داشته باشید: غذاهای چسبنده ممکن است به تجهیزات ارتودنسی بچسبند. غذاهای شیرین نیز معمولاً برای دندان‌ها مضر هستند.
 • بیش از حد معمول مسواک کنید و نخ دندان بکشید: با این که ممکن است این کار دشوار باشد اما انجام درست آن از اهمیت زیادی برخوردار است.

مسواک زدن دندان‌های ارتودنسی شده


مسواک زدن دندان‌های ارتودنسی شده

مسواک کردن دندان‌ها با وجود بریس‌ها به دلایل متعدد بسیار مهم است اما واقعاً چالش‌برانگیز است. وجود براکت ها و سیم‌ها روی دندان‌ها فضای زیادی برای تجمع و مخفی شدن پلاک‌ها و باکتری‌ها ایجاد می‌کند. این وظیفه متخصص ارتودنسی است که دندان‌های شما را مرتب کند و وظیفه شما نیز حفظ تمیزی و سلامتی آنها است.

شما هرگز نمی‌خواهید که پس از برداشتن بریس و مرتب شدن دندان‌های خود، به دلیل مسواک نکردن در زمان ارتودنسی، آسیب‌دیدگی‌های دائمی را ببینید. مسواک کردن منظم برای از بین بردن باکتری‌ها و جلوگیری از بروز مسائلی مانند پوسیدگی دندان‌ها و تجمع  پلاک‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است. در صورتی که می‌توانید باید پس از هر وعده غذایی و قبل از خوابیدن دندان‌های خود را مسواک بزنید. اگر شما بتوانید دندان‌های خود 3 تا 4 مرتبه در روز مسواک کنید می‌توانید از بروز بسیاری مشکلات مربوط به سلامت دهان و دندان خود جلوگیری کنید. از بین نبردن پلاک‌ها از روی دندان‌های می‌تواند باعث بروز لکه‌ها، حفره‌ها، بوی بد دهان و بیماری‌های لثه شود. اجازه ندهید که این اتفاق بیفتد! مسواک کردن در هنگام استفاده از بریس‌ها خیلی با مسواک کردن دندان‌های طبیعی تفاوتی ندارد. در اینجا به چند نکته در مورد مسواک کردن دندان‌ها با وجود بریس‌ها اشاره می‌کنیم:

 • دندان‌های خود را با زاویه 45 درجه مسواک کنید و مطمئن شوید که به اندازه کافی خط بین لثه و دندان را مسواک کرده‌اید. از حرکات دوار استفاده کرده و سعی نکنید فشار زیادی به دندان‌های خود وارد کنید. فشار زیاد در هنگام مسواک کردن می‌تواند باعث تحلیل لثه‌ها شود.
 • سطح دندان‌ها و همه طرف‌های دندان را باید تمیز کنید.
 • سعی کنید از الگوهای برعکس استفاده کنید تا همه قسمت‌های دندان شما تمیز شود و قسمتی مغفول نماند
 • یک مسواک نرم که سر آن گرد است به شما در بهتر تمیز کردن دندان‌ها کمک می‌کند. دندانپزشک می‌تواند توصیه‌های لازم را به شما در انتخاب یک مسواک مناسب بدهد تا دندان‌های شما را به خوبی تمیز کند زیرا انتخاب یک مسواک که بتواند به راحتی به همه قسمت‌های پشت دندان دسترسی پیدا کرده و هر دندان را به خوبی تمیز کند بسیار مهم است. حتماً باید مسواک خود را حداقل هر سه ماه یک مرتبه تعویض کنید.
 • همیشه حداقل دو مرتبه در روز دندان‌های خود را مسواک کنید. سعی کنید پس از هر وعده غذایی و قبل از خوابیدن دندان‌های خود را مسواک کنید. هر چه می‌توانید باید باقی مانده غذاها را از لابلای براکت ها خارج کنید. حتماً زبان خود را نیز مسواک کنید.
 • از ابزاری که متخصص ارتودنسی به شما می‌دهد استفاده کنید. تیم ارتودنسی نکات و فوت و فن‌های مسواک کردن و نخ دندان کشیدن راحت‌تر را در زمان استفاده از بریس‌ها به شما آموزش می‌دهند. فراموش نکنید که از تخصص در هر زمینه‌ای استفاده کنید. این کاری است که شما باید انجام دهید!
 • همیشه یک مسواک مسافرتی همراه خود داشته باشید تا بهانه‌ای برای مسواک نزدن حتی در مدرسه نداشته باشید.
 • مسواک خود را هر سه ماه یک مرتبه عوض کنید. با این کار مطمئن می‌شوید که مسواک شما شکل خود را حفظ کرده و به خوبی دندان‌های شما را تمیز می‌کند.
 • نخ دندان کشیدن در این دوران مهم‌تر از همیشه است. مسواک زدن دندان‌ها به سادگی گذشته نیست اما بسیار مهم است. برای تمیز کردن بین دندان‌های خود از ابزارهای مفید و نخ دندان حداقل یک مرتبه در روز استفاده کنید.
 • از جرم‌گیری دندان‌ها در طول دوره ارتودنسی خودداری کنید. رنگ دندان‌های زیرا براکت ها باید در طول درمان ثابت باقی بماند. استفاده از محصولات سفیدکننده دندان می‌توانند باعث ایجاد تفاوت رنگ در دندان‌ها شود. تا پایان دوره ارتودنسی صبر کنید و توصیه‌ها را برای سفید کردن دندان‌های خود رعایت کنید.
 • زمانی که مسواک نمی‌کنید از دهان‌شویه‌های حاوی فلوراید استفاده کنید. یک شیشه دهان‌شویه مسافرتی در کیف خود داشته باشید. همراه داشتن وسایل مورد نیاز در کیف، اتومبیل یا کیف دستی روش بسیار خوبی است.

نخ دندان کشیدن دندان‌های ارتودنسی شده


نخ دندان کشیدن دندان‌های ارتودنسی شده

نخ دندان کشیدن روزانه و منظم بسیار مهم است زیرا پلاک‌ها جمع شده و ظرف مدت 24 تا 36 ساعت سخت شده و باعث ایجاد جرم روی دندان‌ها می‌شوند که فقط با جرم‌گیری تخصصی از بین می‌رود. اگر شما بتوانید حداقل یک مرتبه در روز نخ دندان بکشید، بهداشت دهان و دندان شما بهتر خواهد شد و باکتری‌های زیادی که در دهان وجود دارند و می‌توانند باعث بروز مشکلات دندانی شوند از بین می‌روند. مراحل نخ دندان کشیدن به شرح زیر است:

 • طول نخ دندان می‌تواند به اندازه فاصله کف دست تا شانه باشد.
 • نخ را دور انگشت نشانه یا انگشت میانی خود بپیچید تا به اندازه حدود 5 سانتیمتر آن بین دو دست شما باقی بماند. با این کار نخ مورد استفاده به اندازه کافی محکم بوده و به راحتی در دست شما قرار می‌گیرد.
 • نخ را بین دندان‌ها و انحنای انتهای آنها بکشید و به آرامی خط لثه را به کمک آن تمیز کنید. چندین مرتبه هر دندان را از پایین به بالا تمیز کنید.
 • این مراحل را برای هر طرف هر دندان از جمله دندان‌های آسیا تکرار کنید. نخ را دور دندان‌ها بچرخانید تا تمام باقیمانده‌های غذا از لابلای دندان‌های شما خراج شوند.
 • پس از نخ دندان کشیدن، مسواک کنید تا همه ذرات غذا از لابلای دندان‌های و لثه شما خارج شوند.

ممکن است تا زمانی که بتوانید به راحتی و بدون خونریزی نخ دندان بکشید مدتی طول بکشد. خونریزی معمولاً پس از چند روز نخ دندان کشیدن منظم برطرف می‌شود اما اگر این اتفاق نیفتاد باید حتماً با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

سؤالات متداول


سؤالات متداول

چرا باید دندان‌ها را مسواک کرد؟

زمانی که شما دندان‌های خود را به خوبی مسواک نمی‌کنید، پلاک‌ها روی آنها جمع می‌شوند. پلاک ایجاد شده از ذرات غذا، بزاق و باکتری‌های مواد چسبنده‌ای هستند که در صورتی که تحت درمان قرار نگیرند باعث ایجاد حفره می‌شوند. زمانی که تحت درمان ارتودنسی قرار می‌گیرید، فضای بیشتری برای جمع شدن پلاک‌ها در دهان شما ایجاد می‌شود. براکت ها و سیم‌ها موانعی هستند که پلاک‌ها را روی دندان‌ها نگه می‌دارند بنابراین باید تمام آنها را با دقت تمیز کنید علاوه بر ایجاد حفره‌ها، پلاک‌ها ممکن است باعث بوی بد دهان، تورم لثه و ایجاد لکه روی دندان‌ها شوند.

چقدر باید دندان‌ها را مسواک کرد؟

در طول دوره درمان ارتودنسی، باید دندان‌های خود را پس از هر مرتبه غذا خوردن تمیز کنید. در صورت امکان شما باید یک مسواک همراه خود داشته باشید تا بتوانید حتی زمان‌هایی که در منزل نیستید نیز دندان‌های خود را تمیز کنید. زمانی که امکان مسواک کردن دندان‌ها وجود ندارد، شما باید حداقل دهان خود را به طور کامل با آب پس از هر وعده غذایی بشورید و آب را در همه دهان خود گردانده و سپس بیرون بریزید.

حداقل یک مرتبه در روز نخ دندان کشیدن بین دندان‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است. پس از نخ کشیدن، شما باید دندان‌ها، براکت ها و سیم‌های داخل دهان را به طور کامل مسواک کنید تا همه باقیمانده‌های غذا برداشته شوند. مسواک کردن باید حداقل دو مرتبه در روز انجام شود در حالی که باید مسواک و نخ دندان را حداقل یک مرتبه در روز انجام دهید. بهتر است این کار را قبل از خواب انجام دهید تا پلاک‌ها در هنگام شب بین دندان‌های شما باقی نمانند.

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>