مراقبت از دندان شیری کودکان: تضمین سالم بودن دندان های دائمی

مراقبت از دندان های شیری کودکان

شالوده دندان‌های دائمی سالم در کودکان و نوجوانان در اولین سال‌های زندگیشان بنا گذاشته می‌شود. رژیم غذایی نامناسب، عادات بد در مصرف غذا و عادات مسواک زدن ناکافی در طی دو سال اول عمر کودک، در چندین مطالعه ثابت شده که با  پوسیدگی دندان در کودکان مرتبط است. ایجاد کرم خوردگی دندان در دندان‌های شیری احتمال بروز پوسیدگی دندان‌های دائمی را افزایش می‌دهد. با بزرگ شدن کودک، عادات بهداشت دهان و دندانی نیز باید با آنها رشد کند. دندان‌های شیری تمام کودکان تا سن سه سالگی رشد می‌کند. به این دندان‌ها، دندان‌های شیری گفته می‌شود. دندان‌های شیری در حدود سن شش سالگی شروع به افتادن می‌کنند، در این زمان است که دندان‌های دائمی یا اصلی شروع به رشد خواهند کرد. فاصله بین دندان‌های شیری طبیعی است. این فاصله فضایی را برای دندان‌های دائمی ایجاد خواهد کرد. اکثر دندان‌های دائمی تا سن 13 سالگی رشد خواهند کرد.

ایجاد  بهداشت مناسب دهانی روزمره در مراحل اولیه زندگی کودک برای تضمین رشد دندان‌های مستحکم و سالم از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است. والدین، بعنوان الگوهای استوار کودک، نقشی کلیدی در تنظیم یک برنامه روزانه منظم و ایجاد فضایی برای درک اهمیت بهداشت دهانی از سوی کودک دارند. مسواک زدن  باید  بصورت یک عادت و بخشی یکپارچه از برنامه روزانه بهداشتی کودک ارائه شود. کودکان نسبت به محرک‌های اجتماعلی همچون تحسین و عاطفه بسیار حساس هستند و بهترین نوع یادگیری آنها در تقلید از والدینشان رخ می‌دهد. رشد فیزیولوژیکی و ذهنی بر مراقبت‌های دهانی کودکان تأثیر می‌گذارد.

لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره ما تماس حاصل فرمایید.

اهمیت ساختمان دندان‌های شیری


اهمیت ساختمان دندان‌های شیری

دندان‌های شیری در کودکان از سن شش ماهگی شروع به رشد می‌کنند. ساختمان دندان‌های شیری تا حدود دو و نیم سالگی تکمیل می‌شود. مینای دندان‌های شیری تراکم کمتری از مواد معدنی را نسبت به مینای دندان‌های دائمی دارد، که باعث می‌شود این دندان‌ها بسیار مستعد پوسیدگی دندان باشند. دندان‌های شیری ابزارهایی ضروری هستند، هم برای جویدن و هم برای یادگیری صحبت کردن. این دندان‌ها به کودک کمک می‌کنند تا غذا را به ذرات ریزی تقسیم کنند، به این وسیله گوارش موثر غذا تضمین می‌شود. مجموعه‌ای کامل از دندان‌ها پیش نیاز ضروری در یادگیری تلفظ کلمات است.همچنین دندان‌های شیری نقشی حیاتی در صاف بودن یکدست و فاصله مناسب دندان‌های دائمی دارند، به همین خاطر ضروری است که از این دندان‌ها مراقبت زیادی صورت گیرد و تا زمانی این دندان‌ها بصورت طبیعی بیافتند باید آنها را حفظ کرد. ایجاد یک برنامه روزانه مراقبت دهانی مناسب در اوایل زندگی کودک، شالوده‌ای برای رشد سالم و مستحکم دندان‌های دائمی او ایجاد خواهد کرد. علاوه بر بهداشت خوب دهانی، رژیم غذایی نیز نقشی کلیدی در سالم ماندن دندان‌ها ایفا می‌کند. در همین رابطه نه تنها مقدار مصرف قند و شکر مهم است، بلکه تعداد دفعات مصرف آنها نیز اهمیت می‌یابد. تا مقدار ممکن، کودکان را باید در مصرف مقادیر شیرینی بین وعده‌های غذایی، بخصوص غروب و شب‌ها، محدود کرد.

نکاتی برای کمک به مراقبت کودک از دندان‌های خود و پیشگیری از کرم خوردگی دندان


نکاتی برای کمک به مراقبت کودک از دندان‌های خود و پیشگیری از کرم خوردگی دندان

والدین نقشی کلیدی در کمک به کودکان در ایجاد یک برنامه روزانه بهداشت دهانی مناسب در اولین سال‌های زندگی کودک ایفا می‌کنند. والدین باید نقش هدایت گر و ناظر را بر مسواک زدن دندان ایفا کنند، حدوداً تا 12 سالگی کودک این نقش ادامه خواهد داشت، تا وقتی که عملکردهای حرکتی و روانی به کودک اجازه دهد تا بصورت منظم تکنیک مناسب مسواک زدن دندان را خود اجرا نماید. پس از مسواک زدن برای بچه‌ها تا دو سال اول زندگیشان، والدین باید از محرک‌های انگیزشی استفاده کنند تا از سه سالگی به بعد کودکان را به مسواک زدن دندان‌های خود تشویق نمایند – زمانی که کودک می‌خواهد خودش دندان‌هایش را مسواک کند.هر دفعه که کودک مسواک زدن را به پایان می‌رساند، والدین باید مجدداً نواحی دشوار برای کودک را مسواک کنند. در حدود سن 6 سالگی، کودکان می‌تواند با استفاده از تکنیک‌های مناسب مسواک زدن دندان‌های خود را مسواک کنند. در این مرحله، والدین باید نظارت خود را بر اقدامات منظم مسواک زدن کودکان ادامه دهند. وضعیت ویژه آناتومی رشد دندان باعث می‌شود این مسئله ضروری شود که والدین همچنان باید به کودک خود در مسواک زدن روزانه کمک کنند تا زمان رشد دندان آسیای دوم (در حدود 12 سالگی). آموزش مراقبت‌های مناسب دهانی به کودک در سنین کودکی یک سرمایه‌گذاری در سلامت اوست که سود خود را در تمام سال‌های عمر کودک خواهد داد. می‌توانید با نشان دادن یک الگو، کار را آغاز کنید؛ مراقبت کردن مناسب از دندان‌های خود پیغامی را به کودک ارسال می‌کند که بهداشت دهانی عمل باارزشی است. و هر چیزی که باعث شود مراقبت کردن از دندان‌ها به یک فعالیت مفرح تبدیل شود، همچون مسواک زدن همراه با کودک یا فرصت دادن به کودک برای انتخاب مسواک خود، او را در مراقبت مناسب از دهان و دندان خود بیشتر ترغیب می‌کند. برای کمک به کودکان در محافظت از دندان‌ها و لثه‌های خود و کاهش چشمگیر خطر ابتلا به کرم خوردگی دندان، به آنها از طریق مراحل ساده زیر آموزش دهید.

 • دو بار در روز با خمیر دندان حاوی فلوراید مناسب برای برطرف کردن  پلاک دندانی – یک لایه چسبناک روی دندان که علت اصلی پوسیدگی دندان است – دندان‌های خود را مسواک کنید.
 • نخ دندان کشیدن  روزانه برای برطرف کردن پلاک از بین دندان‌ها و زیر خط لثه، پیش از آن که آنها سفت شده و تبدیل به جرم دندانی شوند. وقتی که جرم دندانی روی دندان شکل بگیرد تنها می‌توان آن را از طریق جرم گیری برطرف کرد.
 • مصرف رژیم غذایی متعادل که غذاهای شیرین و دارای نشاسته را محدود می‌کند، این مواد غذایی اسید پلاک‌های دندانی را تولید می‌کنند که باعث پوسیدگی دندان خواهد شد. هنگامی که این غذاها را می‌خورید، سعی کنید آنها را همراه با وعده غذایی خود بخورید نه به عنوان یک میان وعده، بزاق اضافی تولید شده در طول مصرف وعده غذایی به آبکشی غذا از داخل دهان کمک می‌کند.
 • از محصولات دندانی حاوی فلوراید استفاده کنید – از جمله خمیر دندان.
 • مطمئن شوید آبی که کودک می‌نوشد، حاوی فلوراید است. اگر منبع آب منزل شما، منبع آب اداره آب و فاضلاب یا آب‌های بسته‌بندی شده حاوی فلوراید نیستند، دندانپزشک یا دندانپزشک اطفال می‌تواند مصرف مکمل‌های فلورایدی روزانه را تجویز کند.
 • برای معاینات منظم کودک را پیش دندانپزشک ببرید.

تکنیک‌های مسواک زدن:

 • استفاده از مسواک با پرزهای نرم، ابتدا مسواک زدن سطح داخلی هر دندان، جایی که پلاک می‌تواند بیش از هر جای دیگر تجمع کند. مسواک زدن آرام به صورت حرکات عقب و جلو
 • نظافت سطوح خارجی هر دندان زاویه دادن به مسواک برای نظافت در طول خط خارجی لثه مسواک زدن آرام به صورت حرکات عقب و جلو
 • نظافت سطوح جویدنی هر دندان مسواک زدن آرام به صورت حرکات عقب و جلو
 • استفاده از نوک مسواک برای نظافت پشت هر دندان جلویی، هم در ردیف بالا و هم در ردیف پایین.
 • همیشه مسواک کشیدن زبان باعث خنده کودک خواهد شد.

سوالات خود را اینجا بپرسید.

نکات مراقبت حرفه‌ای 


نکات مراقبت حرفه‌ای

یک دندانپزشک مجرب اطفال برای شما نکاتی را آماده کرده که چگونه در خانه از دندان‌های کودک خود مراقبت کنید. توصیه‌ها معمولاً شامل راه مناسب نخ دندان کشیدن و مسواک زدن دندان‌های کودک و اطلاعات اضافی بر اساس عارضه خاص دندان‌های کودک شما هستند.یکی دیگر از موضوعاتی که به آن اشاره می‌شود، عادات غذا خوردن کودک شما و کاری که والدین او باید برای کمک به حفاظت از دندان‌ها و لثه‌های کودک انجام دهند، می‌باشد. به عنوان یک اصل پیشگیرانه کلی، والدین باید از غذاهای سرشار از قند و نشاسته همیشه دوری کنند. علاوه بر این، کودک نباید هرگز پس از شیر خوردن یا با یک لیوان شیر یا آبمیوه به رختخواب برود.دندان‌های شیری کودک شما خیلی مهم هستند! مراحل رشد که برای سلامت دندانی آتی کودک ضروری است به این دندان‌ها بستگی دارد. دندانپزشکی برای اطفال برای والدین راهنمایی برای مراقبت‌های دهانی فراهم خواهد آورد تا در سنین بلوغ، کودکان بهداشت فوق‌العاده‌ای دهانی داشته باشند.

دندان‌های جدید دائمی


دندان‌های جدید دائمی

هرچند، دندان‌های دائمی تا پیش از این نیز در کودکان از سن صفر تا سه سالگی نسبتاً شکل گرفته‌اند، رشد دندان صرفاً در سال‌های آتی زندگی (از حدود 6 سالگی به بعد) رخ خواهد داد، هنگامی که 32 دندان دائمی (16 دندان در فک بالا و 16 دندان در فک پایین) جایگزین 20 دندان شیری خواهند شد. در طی این دوره، جذب مجدد ریشه‌ها و افتادن تاج دندان‌های شیری رخ می‌دهد. همراه با رشد اولین دندان‌های دائمی (از حدود 6 سالگی به بعد)، دهان حاوی مخلوطی از هر دو دندان‌های شیری و دائمی است، که کودکان در بیش از پیش در معرض خطر پوسیدگی قرار می‍دهد. غالباً رشد این دندان دائمی نه توسط خود کودک و نه توسط والدین او درک نمی‌شود، زیرا این دندان‌ها زیر آخرین دندان آسیای شیری قرار گرفته‌ است و با هیچ یک از دندان‌های شیری جایگزین نمی‌شود.هرچند، مینای دائمی در زمان درآمدن دندان کاملاً شکل گرفته، سطح آن همچنان پر از خلل و فرج است و به اندازه کافی مواد معدنی ندارد. در نتیجه، مینرالیزاسیون ثانویه رخ می‌دهد (بلوغ ثانویه)، که در آن یون‌ها از حفره دهان به هیدروکسی پاتیت نفوذ کرده و مقاومت مینای دندان را در برابر پوسیدگی دندان افزایش می‌دهد. علاوه بر این، هر دندان پوسیده شیری یک مخزن از باکتری‌ها را شکل خواهد داد، که می‌توانند به راحتی به مینای نابالغ دندان‌های دائمی جدید حمله کنند. در طی درآمدن دندان، سطحی اکلوزال (جونده) دندان‌های دائمی جدید در سطح پایین‌تری نسبت به دندان‌های شیری قرار دارند. مسواک زدن دشوارتر از گذشته خواهد شد، با توجه به وجود همزمان دندان‌های لق شیری، فواصل میان دندانی و دندان‌های دائمی به تازگی در حال درآمدن. فک نیز بطرز چشمگیری در حال رشد است، تا فضا برای دندان‌های بیشتر ایجاد شود. نظافت فضاهای بین دندانی باریک‌تر از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد شد هر چه که تعداد دندان‌های دائمی بیشتر می‌شود.

سوالات رایج


سوالات رایج

از آنجایی که نخ دندان کشیدن ذرات غذا و پلاک دندانی را از بین دندان‌ها پاک می‌کند که مسواک نمی‌تواند به این مناطق دهان برسد، باید از سن 4 سالگی نخ دندان زدن برای کودکان را آغاز کنید.تا وقتی که کودکان به سن 8 سالگی برسند، می‌تواند خودشان شروع به نخ دندان زدن کنند.

درزگیر دندانی، سدی بسیار موثر را در برابر پوسیدگی دندانی ایجاد می‌کند.درزگیر روکش پلاستیکی نازکی هستند که روی سطح جونده دندان‌های آسیای دائمی کودک قرار داده می‌شوند، جایی که بیشترین میزان کرم خوردگی دندان رخ می‌دهد. نصب درزگیر دندانی دردناک نیست و می‌توان آن را تنها در جلسه درمانی نصب کرد. دندانپزشک می‌تواند به شما در مورد امکان استفاده از این درزگیرهای دندانی برای کودکان مشاوره بدهد.

فلوراید یکی از بهترین راه‌ها برای کمک به پیشگیری از پوسیدگی دندان است.فلوراید، این ماده معدنی طبیعی، با مینای دندان ترکیب می‌شود تا آن را تقویت کند. در بسیاری از منابع آب شهرداری و اداره آب و فاضلاب، میزان کافی از فلوراید افزوده می‌شود تا رشد مناسب دندان تضمین گردد.

یک رژیم غذایی متعادل برای کودک شما ضروری است تا دندان‌هایی مستحکم و مقاوم در برابر پوسیدگی داشته باشد.علاوه بر طیف کامل ویتامین‌ها و مواد معدنی، رژیم غذایی کودک باید شامل مقادیر زیادی کلسیم، فسفر و میزان مناسبی فلوراید باشد.اگر فلوراید قوی‌ترین محافظت از پوسیدگی دندان برای کودک شما باشد، آنگاه میان وعده‌های فراوان بزرگترین دشمن او خواهد بود. قندها و نشاسته‌ها در بسیاری از غذاها و میان وعده‌ها یافت می‌شود مثل کوکی‌ها، آب نبات‌ها، میوه‌های خشک، نوشیدنی‌های بدون الکل، چوب شور و چیپس سیب زمینی که این مواد با پلاک روی دندان ترکیب شده و تشکیل اسید می‌دهد. این اسید به مینای دندان حمله کرده و می‌تواند باعث کرم خوردگی دندان شود. هر “حمله اسیدی” می‌تواند تا 20 دقیقه پس از پایان هر وعده غذایی یا میان وعده ادامه داشته باشد. حتی یک ناخنک کوچک نیز می‌تواند باعث ایجاد اسید توسط پلاک‌های دندانی شود. پس بهترین راه، محدود کردن میان وعده‌ها بین وعده‌های غذایی است.

در صورت وقوع هر سانحه‌ای برای دهان کودک، باید بلافاصله با دندانپزشک تماس بگیرید.دندانپزشک از شما خواهد خواست تا برای معاینه ناحیه آسیب دیده و تعیین درمان مناسب، کودک را پیش او ببرید.اگر کودک بخاطر دندان ترک خورده،‌ شکسته یا لب‌پر شده درد دارد، بهتر است بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. شاید بهتر باشد از مسکّن‌های درد بدون نسخه به کودک بدهید تا وقتی که نوبت معاینه او فرا برسد. در صورت امکان، هر بخشی از دندان که شکسته را پیش خود نگاه داشته و با خود به مطب دندانپزشک ببرید.اگر دندان کاملاً در اثر سانحه‌ای از جای خود خارج شده است، در اولین فرصت ممکن دندان را به دندانپزشک برسانید. تا جایی ممکن دندان را دستکاری نکنید، نیازی به پاک کردن یا نظافت دندان به هر نحوی نیست. دندان را داخل آب یا شیر بیاندازید تا وقتی که به دندانپزشک برسید. شاید بتوان دندان کودک را مجدداً داخل دهان گذاشت که به این عمل کاشت مجدد دندان گفته می‌شود.

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>