عصب کشی دندان

فوائد معالجه عصب چيست؟

1 – دندان حفظ مي شود.2- وجود دندان باعث حفظ استخوان نگهدارنده آن مي گردد.

عوارض عدم درمان چيست

1 – آبسه 2 – دندان درد 3- عفونت شديد 4- نهايتاً از دست دادن دندان خواهد بود.

درمان جايگزين چيست؟

در بعضي موارد و شرايط مي توان معالجه ريشه و تقبل قیمت عصب کشی دندان را به اندکي بعد موکول کرد. در مواردي که دندان کشيده مي شود درمان ، جايگزيني آنها با دندانهاي مصنوعي (پروتز ثابت و يا ايمپلنت) مي باشد که به مراتب گرانتر است.

9f295560fa407489b4fdeba2473a1007

چند جلسه وقت براي درمان ريشه دندان لازم است؟

معالجه ريشه اکثر دندانها را مي توان در يک جلسه انجام داد ولي بعضي از دندانها ممکن است به دو يا چند جلسه زماني نياز داشته باشند که در اين موارد دندانها در پايان جلسات معمولاً پانسمان موقت مي گردند.

موفقيت درمان چقدر است؟

در صورتي که درمان ريشه بطور کامل و استاندارد انجام شود از موفقيت بالائي برخوردار است.

چگونه عصب دندان یا ناحیه روت کانال بیمار می شود یا صدمه می بیند و پس از آن چه رخ می دهد؟

اگر پس از صدمه دیدن یا عفونی شدن توسط میکروب های موجود در پوسیدگی دندان عصب دندان نتواند خود را ترمیم کند می میرد. مرگ پالپ دندان ممکن است در اثر پوسیدگی یا ترک خوردگی دندان ایجاد شود. باکتری ها از طریق پوسیدگی، ترک خوردگی و یا یک ترمیم لق شده وارد کانال عصب می شوند و در نهایت پالپ را از بین می برند. این باکتری ها از سوراخ نوک ریشه به استخوان فک راه می یابند و استخوان را دچار عفونت می کنند. عفونت موجود در استخوان در نهایت آن را ضعیف می کند و می شکند. رشته های ظریفی که دندان را به استخوان متصل می کنند ورم می کنند و از بین می روند و در نهایت دندان لق خواهد شد.

مراقبت های بعد از عصب کشی

یک تا دو ساعت پس از درمان ریشه دندان از میل نمودن هر نوع خوراکی جویدنی خودداری نمایید و تا مرحله بعد درمان حتی الامکان با سمتی که تحت درمان قرار گرفته است غذای سفت نجوید.
ممکن است بعد از تقبل هزینه عصب کشی دندان  از یک تا ده روز دندان درد خفیف تا شدید داشته باشید که می توانید جهت تسکین درد هر ۴ تا ۶ ساعت از مسکن استفاده نمایید.
در صورتی که در ناحیه صورت و اطراف اندو شده (عصب کشی شده) تورم ایجاد شود جهت دریافت آنتی بیوتیک مناسب به دندانپزشک خود مراجعه کنید و از مصرف بی رویه دارو یا آنتی بیوتیک به طور خودسرانه خودداری کنید.
اگر احساس کردید پانسمان یا پرکردگی موقت دندان شما بلند است به دلیل احتمال شکستن دندانتان جهت اصلاح آن به دندانپزشک مراجعه کنید.
در بعضی موارد تاحدود یک ماه بعد از درمان ریشه هنگام جویدن غذا دندان به ضربه حساس است که به مرور این حساسیت کم می شود و دلیل آن درمان نامناسب نیست و در صورت افزایش یا تداوم بیش از یک ماه باید به دندانپزشک خود مراجعه کنید.
بعد از اتمام درمان ریشه در اکثر موارد قسمت تاجی دندان پانسمان یا پرکردگی موقت می باشد که برای بازسازی قسمت تاج دندان باید درمان ترمیمی و یا پروتز انجام پذیرد.
لطفا شرایط بعد از درمان اندو دندان خود را با اندو دیگران یا حتی دندان دیگر خود مقایسه نفرمایید چون عوامل مختلفی در به وجود آمدن این شرایط دخیل هستند که در صورت لزوم دندانپزشک شفاهی به شما توضیح خواهد داد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>