سفید کردن دندان (بلیچینگ) با استفاده از لیزر

رنگ های موجود در سطوح دندانی اگر وارد نسج مینایی نشده باشند با روشهایی مثل بروساژ دندانها در مطب برداشته میشوند اما اگر رنگ طبیعی دندانها تیره و یا مواد رنگدانه ای در عمق مینا نفوذ كرده باشد روش بلیچینگ استفاده میشود.
بلیچینگ به معنای كاربرد موادی برای سفید كردن دندان ها است بدون اینكه دندان را تراش بدهیم. در این روش از مواد اكسید كننده مثل پراكسید هیدروژن برای روشن تر كردن دندان استفاده می شود. مواد اكسید كننده به داخل ساختمان كریستالی مینا نفوذ كرده و رنگدانه های موجود در آن را اكسید می كند كه این عمل باعث سفید شدن رنگ دندان می شود. لامینیت دندان نیز روشی است برای سفید کردن دندان ها.
برای سفید کردن دندان های پوشش دار مثل روکش دندان ها، بریج و ایمپلنت(کاشت دندان) نمی توان از هیچ روش سفید کردن دندانی استفاده کرد. پس قبل از انجام این این روش های زیبایی دندانپزشکی می بایست ابتدا رنگ دندان های خود را روشن کرده باشید.
موثرترین و کم ضرر ترین روش سفید کردن دندان ها با ماندگاری و سرعت بالا،تقبل هزینه سفید کردن دندان با لیزر می باشد.

معمولا هزینه سفید کردن دندان در افراد متفاوت است. بنابراین نمی‌توان قیمت سفید کردن دندان را بطور دقیق تخمین زد. برای آگاهی از  هزينه سفيد كردن دندان با ليزر می توانید به کلینیک مورد نظر خود مراجعه کنید. مقدار هزینه بلچینگ دندان پس از معاینه اولیه به اطلاع شما خواهد رسید.

سفید کردن دندان 3.jpg
سفید کردن دندان ها

دندان های سفید داشتن امروزه راه های گوناگونی دارد، بشر همواره در جستجوی زیبایی تلاش های زیادی کرده و سال ها سعی کرده تا با سائیدن دندان ها (استفاده از مواد ساینده) مثل زغال یا نمک یا صدف دریائی و گاها چوب بعضی از درختان به این سفیدی دست پیدا کند. این گونه مواد ساینده می توانند رنگ های اضافی و یا مقداری از جرم ها و پلاک ها را بردارند و دندان موقتا سفیدتر بنظر آید. در این اواخر از بعضی از اسیدها و ترکیبات شیمیایی مثل پراکسیدها، اسید نیتریک و … هم برای سفید  کردن دندان ها استفاده شده است، که همه تا حدی موفق هم بوده اند ولی ایراد کلی این روش ها آسیبی است که به مینای دندان می زنند و غالبا بعد از مدتی استفاده از آنها، مینای دندان به سرعت رنگ پذیر می شود و آنچنان حساس که به سرعت رنگ مواد غذایی را بخود می گیرد. حتی امروزه خمیر دندان های حاوی مواد ساینده تولید می شود که با آرم سفید کننده دندان ها به فروش می رسند و گروه زیادی از مردم به دلیل ارزان بودن این روش ان را خریدازی می کنند و خود این خمیردندان ها حاوی مواد ساینده در ابتدای استفاده نمای سفیدتری به دندان ها می دهند ولی بزودی مصرف کننده متوجه زردتر شدن دندان های خود می شود و دلیل اصلی آن هم دو چیز است: 1- نازک تر شدن مینای دندان که باعث می شود رنگ عاج زیرین نمایان تر شود. 2-  نازک  شدن مینا که سبب می شود رنگ های غذائی را بیشتر جذب کند.
امروزه با مواد بخصوصی و استفاده از نور به جهت گرم کردن این مواد عمل بلیچینگ (Bleeching) انجام می شود.

روش سفید کردن دندان ها و بلیچینگ با لیزر دندانپزشکی

یکی از این روش ها بلیچینگ ( سفید کردن ) لیزری دندان است. سفید کردن لیزری یک کار مربوط به دندان است که در مطب دندانپزشکان انجام می شود. این روش سفید کردن برقی هم نامیده می شود.
سفید کردن لیزری روشی در دندانپزشکی زیبایی است که می تواند دندان های شما را چند درجه روشن  و سفید تر نماید و موثرترین روش سفید کردن دندان ها با کاربرد لیزر دندانپزشکی دایود است.
بسیار شبیه دیگر حوزه‌های تکنولوژی پزشکی با لیزر، بلیچینگ دندان لیزری در جهت کمک به رفع بد رنگی، تیرگی و سفید کردن دندان کمک موثر، سریع و درمانی است.
بلیچینگ دندان با لیزر کاملا ایمن و  روشی ماندگار برای سفید کردن دندان ها است که با عملکرد دستگاه لایت یا نور در مطب یا دستگاه خانگی کاملا متفاوت است و نیاز به زمان خیلی کمتر دارد و بدون عارضه است،
ازجمله یکی از عوارض سفید کردن دندان با لیزر و مواد شیمیایی ،  در روش مرسوم سفید کردن دندان ها با مواد بلیچینگ، ایجاد حساسیت لثه و دندان است که به دلیل زمان طولانی جلسه درمانی و استفاده از پر اکسید اوره بروز می کند اما در روش سفید کردن دندان با لیزر این مشکل حل شده است.
همچنین بر خلاف روش های خانگی برای سفید کردن دندان ها، شما نیاز به تکرار چند باره بلیچینگ دندان با لیزر ندارید و به طور معمول در یک یا دو جلسه ویزیت دندانپزشکی انجام می شود.
اگر می خواهید در یک جلسه دندان هایتان را سفید کنید، باید با استفاده از لیزر این کار را انجام دهید. لیزر، انرژی زیادی را به مواد سفیدکننده وارد خواهد آورد و موجب می شود فعالیت سفیدکنندگی این مواد تسریع شده و خیلی زود مواد رنگی از روی دندان های شما پاک شود. البته ممکن است بسته به شدت بدرنگی دندان های شما، این جلسه مدت زمان کوتاه یا طولانی تری داشته باشد.سفید کردن دندان ها با لیزر، معمولاً گران تر از سایر روش های سفید کردن دندان هاست ولی در مقابل، شما در مدت زمان کوتاهی، لبخندی سفید و براق خواهید داشت. لازم است حرارت حاصل از این لیزرها به گونه ای تنظیم شود که موجب آسیب دندان ها نشده و حتما از محافظ های چشم، استفاده شود.

مراحل سفید کردن با لیزر

قبل از استفاده از لیزر برای سفید کردن دندان، آنها کاملا از پلاک و جرم های معمول با دستگاه اولتراسونیک پاک می شوند تا موفقیت آمیزترین نتایج تضمین شوند،
سپس همه بافت های اطرف دندان ها از جمله لب ها، لثه ها و زبان با ژل محافظ پوشیده می شوند و با دستگاه نور ژل های محافظ سفت می شوند.
همینطور در مواردی دندانپزشک از ژل مخصوص بر روی دندان برای بلیچینگ قبل از لیزر استفاده می کند، سپس طول موج مناسب لیزر دایود انتخاب می شود و فرآیند سفید کردن دندان ها تنها در حدود 2 دقیقه طول می کشد .

مزایای روش سفید کردن با لیزر

نکته قابل‌توجه آن است که به‌منظور حفظ لبخند روشن خود، خوشبختانه دندان هایی که با روش امروز لیزر سفید می شوند معمولا به رنگ اولیه و تیره خود باز نخواهند گشت.
گرچه دندانپزشک روش های حفظ رنگ سفیدی دندان را به شما خواهد آموخت، اما این زمان از 3 تا 10 سال بر اساس عادات غذایی یا استعمال دخانیات متفاوت خواهد بود .
اگر در حال بررسی هر شکل دیگری از کارهای دندانپزشکی زیبایی هستید برای اطمینان از این موضوع نیاز دارید که ابتدا شما روش سفید کردن دندان لیزری را انجام دهید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>