سفید کردن دندانها

بیماری لثه به چه طریق قابل پیشگیری است ؟

برای نگهداری دندان ها ، باید پلاک میکروبی را توسط مسواک زدن صحیح و مرتب و نیز استفاده از نخ دندان از روی سطوح دندان بردارید . هم چنین مراجعه مرتب به دندان پزشک نیز از اهمیت خاصی برخوردار است . به دلایل معینی تجمع جرم در نقاطی از قوس دندانی بیشتر از سایر نواحی می باشد . عمده این نقاط شامل سطح زبانی دندان های جلو در فک پایین و سطح گونه ای دندان های عقبی فک بالا می باشند . جرم اغلب در نقاطی از دهان تجمع می یابد که به طور معمول قابل رؤیت و دسترسی نیستند . همین موضوع و خصیصه دیگر بیماری های لثه یعنی بدون درد بودن ، موجب عدم آگاهی بیمار از وجود جرم می گردد .

چرا باید جرم گیری کرد ؟

از آنجا که تشکیل جرم و بیماری لثه روندی آهسته و بدون درد دارد ، به طور معمول بیمار در ابتدا متوجه از بین رفتن تدریجی لثه خود نمی گردد ، چون جرم نواحیی که لثه و استخوان تحلیل رفته و روی ریشه عریان شده است ، را پر نموده است . پس از جرم گیری و برداشتن جرم در این نواحی ، بیمار تازه متوجه این مسئله می شود ، در این حالت تصور بیمار این است که این تحلیل و از بین رفتن لثه و استخوان زیرین آن به علت انجام جرم گیری است ، در صورتی که وجود جرم و عدم انجام جرم گیری به موقع ، باعث تحلیل لثه و استخوان زیرین شده است و متعاقب این تحلیل لثه و استخوان شاهد بروز مشکلاتی چون فاصله پیدا کردن دندان ها با یکدیگر ، حساس شدن دندان به سرما و گرما به علت عریان ماندن سطح ریشه دندان که قبلاً توسط لثه و استخوان پوشیده شده بود ، می شود.

gq0bs7swliun2kug0hgu1
آیا جرم گیری به دندان صدمه می‌زند؟

خیر، جرم دندان علاوه بر اینکه برای لثه و بافتهای نگهدارنده دندان مضر می‌باشد محلی نیز برای تجمع و تکثیر میکروبهای پوسیدگی‌زا است. با عمل جرم گیری تعداد این میکروبها در دهان به مراتب کمتر می‌شود. با برداشته شدن جرم، بیمار ممکن است با زبانش حس کند که دندانش خالی شده است. این احساس همراه با مقداری حساسیت به سرما یا گرما (بعد از جرم گیری) این تصور غلط را تقویت نموده است که شاید دندانهایش در حین جرم گیری تراش خورده باشند، در صورتی که مکانیزم دستگاه جرم گیری لرزشی بوده و قادر به تراش نمی‌باشد.

علت حساسیت دندان به سرما بعد از جرم گیری چیست؟

دندان دارای حس بوده و در ناحیه طوق بسیار حساستر می‌باشد. وجود جرم بر طوق دندان به علت ضخامتی که دارد به عنوان یک عایق حرارتی عمل می‌کند و یا به عبارت دیگر جلوی حس دندان را می‌گیرد. با برداشته شدن آن بدیهی است که دندان بهتر متوجه تغییرات حرارتی می‌گردد، ضمناً بر اثر وجود جرم لثه پرخون و متورم شده و با عمل جرم گیری التهاب آن فروکش می‌کند لذا مقدار بیشتری از دندان نسبت به حالتی که قبلاً آماس لثه وجود داشته در دهان دیده می‌شود و این خود باعث احساس بیشتر تغییرات حرارتی می‌گردد. حساس شدن به سرما را می‌توان به احساسی که بدن انسان بعد از استحمام دارد، تشبیه نمود. حساسیت به سرما همیشه و غالباً بوجود نیامده و در صورت ایجاد، گذرا و موقتی بوده و جای هیچگونه نگرانی ندارد.

آیا دندان بعد از جرم گیری لق می‌شود؟

خیر، با تجمع تدریجی جرم بر دندان، لثه و به دنبال آن مقداری از استخوان نگهدارنده دندان تحلیل می‌رود. در حقیقت دندان به این دلیل قبلاً لق شده ولی به علت انباشتگی و یکپارچگی جرم و چسبیده شدن دندانها به هم توسط آن، این حالت درک نشده و یا برداشته شدن جرم کشف می‌گردد و بیمار آن را منتسب به عمل جرم گیری می‌داند. یک ضرب المثل می‌گوید « جلوی ضرر را از هرکجا بگیری، منفعت است». لق شدن دندان منوط به تحلیل استخوان و انساج نگهدارنده دندان در اثر جرم و پلاک میکروبی است و در همه موارد بخصوص در مراحل اولیه بیماریهای لثه و بافتهای اطراف دندان دیده نمی‌شود.

چند مدت یک بار، دندان ها را جرم گیری کنیم؟

حتما سالی یک بار، دندان هایتان را جرم گیری کنید.
بسیاری از اشخاص با یک بار جرم گیری و رعایت همیشگی بهداشت دهان و دندان، ممکن است تا مدت ها نیازی به جرم گیری دوباره نداشته باشند. بدیهی است که هر گونه کوتاهی در رعایت اصول بهداشت دهان به تجمع دوباره جرم منجر خواهد شد.
ضمنا بعضی از بیماران به علت دارا بودن بزاقی خاص از نظر میزان ترشح و ترکیب، بسیار مستعد به تشکیل جرم هستند.
همچنین استعداد ابتلا به به بیماری های لثه در برخی از خانواده ها بیشتر می باشد. به این گروه از بیماران توصیه می گردد جرم گیری دندان در تناوب زمانی کوتاه تری انجام شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>