رفع پوسیدگی دندان ناشی از جرم و پلاک با مراقبت منظم و رژیم غذایی

رفع پوسیدگی دندان

حفره‌ها همان قسمت‌های پوسیده‌ی دندان هستند که در نتیجه فرآیندی به‌وجود‌می‌‌آیند که به‌تدریج سطح بیرونی دندان (مینا) را از بین‌برده و به سمت قسمتهای داخل دندان پیشروی‌می‌کند. در کنار بیماری‌های سرماخوردگی و لثه، حفره‌های دندانی یکی از شایع‌ترین بیماری‌هایی هستند که انسان بدان دچارمی‌شود. اگر این حفره‌ها به‌درستی به وسيله دندانپزشك درمان‌نشوند، روز به روز بزرگ‌تر می‌شوند و نهایتا ممکن‌است منجر به ازدست‌رفتن دندان منجرشود. بهتر است که موارد زیر را درنظرداشته باشید:

 • پوسیدگی دندان بوسیله باکتری بوجودمی‌آید لذا هرچه پوسیدگی‌های بیشتری در دندانهای فرد وجودداشته‌ باشد یعنی تعداد باکتری‌های موجود در دهان وی نیز بیشتر است.
 • همان مراقبت‌های بهداشت دهان و دندان و رژیم غذایی که منجر به پوسیدگی دندان‌های فرد می‌شود در صورتی که در آنها تغییر ایجادنشود می‌تواند باعث پوسیدگی بیشتری نیز گردد.
 • باکتری‌ها تمایل‌دارند که به پر‌کردن (لینک به پرکردن) و سایر ترمیم‌های فراتر صاف‌کردن از دندان بچسبند لذا احتمال بروز پوسیدگی جدید در این قسمتها بیشتر خواهدبود.
 • ممکن‌است که ترک و یا شکاف در پرکردن این امکان را فراهم‌کند که باکتری‌ها و مواد غذایی وارد دندان‌ شده و منجر به پوسیدگی دندان از قسمت زیر پر‌شدگی شوند.

زمانی که حفره به دندان برسید ممکن‌است که دندان فرد به ویژه به هنگام خوردن غذاها و نوشیدنی‌های شیرین و غذاهای اسیدی و داغ حساس شود. با نزدیک‌شدن پوسیدگی به پالپ دندان فرد دچار دندان درد می‌شود. اگر دندان درد بر اثر خوردن غذاهای گرم و شیرین به‌وجودآمده باشد در این صورت ممکن‌است تنها چند ثانیه ادامه‌داشته باشد و پس از آن دندان درد رفع‌شود. با نزدیک‌شدن پوسیدگی به پالپ دندان ممکن‌است درد طولانی‌تر شود و برای کنترل درد نیاز به مصرف داروهای مسکنی همچون پاراستامول یا ایبوپروفن باشد. در چنین شرایطی باید بلافاصله به دندانپزشک مراجعه‌کنید چراکه در صورت عدم درمان آن ممکن‌است به آبسه دندانی مبتلاشوید.

لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره ما تماس حاصل‌فرمایید.

پوسیدگی دندان به چه علت روی می‌دهد؟


پوسیدگی دندان به چه علت روی‌می‌دهد؟

کر‌م‌خوردگی دندان اصطلاحی علمی برای پوسیدگی دندان یا حفره است. پوسیدگی دندان بر اثر انواع خاصی از باکتری‌ها اتفاق‌می‌افتد. این باکتری‌ها از طریق تولید اسید باعث از بین‌رفتن مینای دندان و لایه زیرین آن یعنی دنتین می‌شوند. معمولابسیاری از انواع مختلف باکتری‌ها در دهان انسان زندگی‌می‌کنند. این باکتری‌ها در لایه‌ای چسبناک به نام پلاک بر روی دندان‌ها تجمع پیدامی‌کنند. این پلاک دندانی شامل بزاق دهان، تکه‌هایی از غذا و سایر مواد طبیعی است. پلاک‌های دندانی به راحتی و در قسمتهای خاصی از دندان شکل‌می‌گیرند که برخی از این قسمتها عبارتند از:

 • ترک، حفره یا شیارهای موجد در دندانهای پشتی
 • لابه‌لای دندان‌ها
 • اطراف پرشدگی‌های و یا پل دندانی
 • در نزدیکی خط لثه

باکتری‌ها قند و کربوهیدرات‌های موجود در غذاهایی که می‌خوریم را تبدیل به اسید می‌کنند. این اسید مواد معدنی موجود در مینای دندان که تاج دندان را پوشش‌می‌دهد را از بین‌می‌برد. در نتیجه مینای دندان دچار فرسودگی و یا حفره می‌شود. در ابتدا این حفره‌ها بسیار کوچک‌هستند اما به مرور زمان بزرگ‌می‌شوند.

همچنین این اسید می‌تواند از طریق منافذ در مینای دندان نفوذ کند و بدین ترتیب پوسیدگی دندان در لایه دندانی نرم‌تر و یا قسمت اصلی دندان شروع‌می‌شود. با ازبین‌رفتن دنتین و مینای دندان حفره‌ها به‌وجود‌می‌آیند. اگر این پوسیدگی‌ها برطرف‌ و یا حذف‌نشوند، باکتری‌ها همچنان به رشد خود ادامه‌می‌دهند و اسید تولید‌می‌کنند و در نهایت به لایه داخلی دندان از جمله پالپ نرم و فیبرهای حساس عصبی وارد‌می‌شوند.

ریشه‌های دندانی که در معرض عقب‌رفتگی لثه هستند نیز می‌توانند دچار پوسیدگی شوند. لایه بیرونی ریشه و یا همان سمنتوم به ضخیمی مینای دندان نیست لذا اسیدهای ناشی از باکتری­های پلاک می‌تواند به سرعت آن را ازبین‌ببرند.

علائم پوسیدگی دندان چیست؟


ممکن‌است که پوسیدگی در مراحل اولیه هیچگونه علائمی به همراه نداشته باشد اما با گذشت زمان، زمانی که پوسیدگی مینای دندان را بطور کامل ازبین‌ببرد، ممکن‌است که دندان:

 • در برابر غذاها و نوشیدنی‌های شیرین، گرم و یا سرد حساس شود.
 • دچار درد شود.
 • چار حفره‌ای قابل‌رویت شود.
 • لکه‌های سیاه یا سفید بر روی دندان ایجاد‌شود.

عوارض پوسیدگی دندان


عوارض پوسیدگی دندان

چنانچه که کرم‌خوردگی دندان درمان‌نشود به احتمال زیاد منجر به پوسیدگی دندان بطور چشمگیری منجرمی‌شود. نهایتا، ممکن‌است که عدم‌درمان پوسیدگی دندان باعث ازبین‌رفتن دندان شود. پوسیدگی دندان به چندین دلیل باعث بروز پوسیدگی‌ها بیشتر می‌شود.

زمان مورد انتظار برای اینکه پوسیدگی دندان نمایان‌ شود


در صورتی که پوسیدگی دندان در همان مراحل اولیه موردتوجه‌ قراربگیرد می‌توان آن را معکوس‌کرد. لکه‌های سفید ممکن‌است نشانگر پوسیدگی‌های اولیه باشند که هنوز مینای آن دچار پوسیدگی نشده‌است. اگر آسیب‌دیدگی ناشی از اسید متوقف‌شود نه تنها می‌توان از پوسیدگی دندان جلوگیری‌کرد بلکه به دندان این فرصت را می‌دهید که به‌طور طبیعی خود را ترمیم‌ کند.

در پوسیدگی‌هایی که مینای دندان نابودشده باشد، نمی‌توان روند پوسیدگی آنها را معکوس‌کرد. بیشتر کرم‌خوردگی‌های دندانی به مرور زمان دچار وضعیت بدتری شده و عمیق‌تر می‌شوند. با گذشت زمان ممکن‌است که پوسیدگی دندان به ریشه‌ی آن برسد. البته مدت‌زمان رسیدن پوسیدگی به ریشه دندان از فردی به فرد دیگر متفاوت‌است. پوسیدگی‌های دندان می‌تواند در عرض چند ماه یا چند سال به سطح دردناکی برسد.

چه زمانی باید به دندانپزشک مراجعه‌کرد؟

عموما مراحل اولیه‌ی پوسیدگی بدون درد است. به کمک معاینات عادی و عکسبرداری از دندان و یا سایر ابزارهای شناسایی پوسیدگی دندان می‌توان از وجود مشکلات دندانی در مراحل اولیه مطلع‌شد. اگر دندانهای فرد در برابر جویدن و یا غذاها و نوشیدنی‌های گرم، سرد و یا شیرین حساس‌شد در این موقع باید به دندانپزشک مراجعه‌کنید و یا سوالات خود را از طریق لینک زیر با ما درمیان‌بگذارید.

تشخیص پوسیدگی دندان به چه صورت است؟


تشخیص پوسیدگی دندان به چه صورت است؟

در هر بار مراجعه به دندانپزشکی، دندانپزشک به دنبال پوسیدگی‌های دندانی می‌گردد. دندانپزشک دندانهای فرد را معاینه‌می‌کند و ممکن‌است به کمک ابزاری به نام اکسپلورر، حفره‌ها و یا قسمت‌های آسیب‌دیده را مورد بررسی قراردهد. مشکل این روش این است که در اغلب مواردی که حفره‌ها در مراحل اولیه شکل‌گیری باشند، نمی‌توان آنها را شناسایی‌کرد.گاهی‌اوقات، اگر نیروی بیش از حدی از طرق اکسپلورر به دندان واردشود می‌تواند باعث سوراخ‌شدن مینای دندان شود. سوراخ‌شدن مینای دندان باعث‌می‌شود که باکتری‌های ایجادکننده‌ی حفره به دندان‌های سالم نفوذکنند.

در صورتی که احتمال وجود مشکل در دندانهای فرد وجود داشته‌ باشد، دندانپزشک از دندانهای فرد بر اساس یک برنامه‌ی زمانبندی‌شده عکسبرداری‌می‌کند. به کمک عکسبرداری می‌تواند پوسیدگی‌های اولیه، به ویژه پوسیدگی بین دندان‌ها را مشاهده‌کرد. همچنین از طریق عکسبرداری از دندان می‌توان به وجود پوسیدگی‌های پیشرفته‌تر از جمله اینکه آیا پوسیدگی به پالپ رسیده است و یا نه و یا اینکه دندان نیاز به یک عصب‌کشی دارد و یا نه نیز پی‌برد.

ابزارها و وسایل جدید نیز می‌توانند به تشخیص پوسیدگی دندان کمک‌کنند. استفاده از این ابزارها در بعضی از شرایط مفید است و از گسترش پوسیدگی جلوگیری‌می‌کنند. یکی از رایج‌ترین این ابزاها که در مطب‌های دندانپزشکی مورد استفاده قرارمی‌گیرد، رنگ مایع یا لکه‌دار است. دندانپزشک رنگی غیرسمی را بر روی روی دندان‌ها گذاشته و سپس آن را با آب شستشو‌می‌دهد. این رنگ بطور کامل از روی قسمتهای سالم دندان برداشته‌می‌شود اما به قسمتهای پوسیده می‌چسبد.

برخی از دندانپزشکان از وسایل با تکنولوژی بالا از قبیل لیزر جهت شناسایی حفره‌های دندانی استفاده‌می‌کنند. در بسیاری از شرایط، با استفاده از این ابزارها می‌توان پوسیدگی اولیه دندان را شناسایی‌کرد و روند این پوسیدگی را معکوس‌کرد.

درمان پوسیدگی دندان


درمان پوسیدگی دندان

پیشگیری از روند پوسیدگی دندان و معکوس‌کردن این روند

پوسیدگی دندان یک فرآیند است که در مراحل اولیه آن می‌توان از پیشروی پوسیدگی دندان جلوگیری‌ و یا حتی این روند را معکوس کرد. فلوراید و سایر روشهای پیشگیری نیز می‌توانند در مراحل اولیه‌ی پوسیدگی دندان به آن کمک‌کنند تا دندان خود را ترمیم‌کند و دوباره مواد معدنی لازم را بدست‌بیاورد. لکه‌های سفید آخرین مرحله‌ی از پوسیدگی‌های اولیه هستند.

پرکردن دندان

پس از بدترشدن وضعیت‌ پوسیدگی دندان، مینای دندان می‌شکند که تنها دندانپزشک می‌تواند آن را ترمیم‌کند. پس از ترمیم دندان، پرکردن حفره‌ی به وجودآمده در دندان، روش استاندارد درمان آن است. چنانچه که دندانپزشک مجبور به استفاده از دریل باشد در اینصورت وی از ماده‌ی بیحس‌کننده در آن قسمت استفاده‌می‌کند. اما اگر دندانپزشک از لیزر استفاده‌کند در این صورت نیازی به تزریق آمپول بی‌حسی نیست. در مرحله‌ی بعد، دندانپزشک مواد پوسیده‌شده را از داخل دندان خارج‌‌کرده و حفره را پرمی‌کند.بسیاری از مواد پر‌کردن دندان از آمالگام دندان یا کامپوزیت رزین ساخته‌شده‌اند.

 • آمالگام دندان: آمالگام یک ماده‌ی نقره‌ای- خاکستری رنگ است که از نقره، جیوه، مس یا سایر فلزات ساخته‌شده است. کامپوزیت رزین از ظاهر بهتری برخوردار است چراکه رنگ آن به رنگ دندان است. رزین‌های جدید از دوام بالایی برخوردار هستند. آمالگام‌ها در دندانهای آسیاب بزرگ و دندانهای آسیاب کوچک استفاده‌می‌شود زیرا فلز آن در قسمت پشت دهان دیده‌نمی‌شود.
 • کامپوزیت و سرامیک: مواد کامپوزیتی و سرامیکی در پرکردن تمامی دندان‌ها کاربرد دارند. اگر حفره‌ی ایجادشده در دندان بزرگ باشد در این صورت شاید باقیمانده‌ی دندان توانایی کافی برای پشتیبانی از مواد پرکننده جهت ترمیم دندان را نداشته‌ باشد. در اینگونه موارد، دندانپزشک، قسمت پوسیده‌ی دندان را برداشته و داخل دندان را با ماده‌ی سرامیکی پرکرده و قسمت بیرونی دندان را با تاج مصنوعی می‌پوشاند. به احتمال زیاد تمامی این مراحل در مطب و یا آزمایشگاه انجام‌می‌شود.

عصب‌کشی دندان

گاهی‌اوقات باکتری‌ها می توانند پالپ داخل دندان را دندان آلوده‌کنند، حتی اگر بخشی از دندان نسبتا دست‌نخورده نیز باقی‌بماند. در اینگونه موارد باید دندان عصب‌کشی شود. یک دندانپزشک عمومی یا یک اندودونیست، پالپ را برداشته و آن را با مواد ثابت جایگزین‌می‌کند. در اغلب این موارد، دندان به تاج نیازدارد.

پیشگیری از پوسیدگی دندان


پیشگیری از پوسیدگی دندان

یکی از راه‌هایی که می‌توان از طریق آن از پوسیده‌شدن دندان جلوگیری‌کرد این است که مقدار پلاک‌های دندانی و باکتری موجود در داخل دهان را کاهش‌داد. بهترین راه برای این کار، مسواک‌زدن و کشیدن نخ‌دندان است. همچنین می‌توانید از دهانشویه‌ی ضدباکتریایی نیزاستفاده‌کنید تا از این طریق میزان باکتری‌هایی که باعث ایجاد حفره در دندان می‌شوند را کاهش‌دهید. سایر مواد شستشوی دهان و دندان می‌توانند اسید موجود در داخل دهان را خنثی‌‌می‌کنند و محیط دهان را برای رشد این باکتری‌ها نامساعدتر می‌کنند.

می‌توانید مقدار اسید نابوده‌کننده‌ی دندان را در دهان خود با کمترخوردن غذاهای شیرین یا نشاسته‌دار در طول روزکاهش‌دهید. دهان تا چند ساعت پس از خوردن غذا حالت اسیدی خود را حفظ خواهدکرد بنابراین اگر از خوردن غذاهای میان‌وعده اجتناب‌کنید، احتمال پوسیدگی دندان را تا حد زیادی کاهش‌می‌دهید.

جویدن آدامس‌های حاوی زیسیتول باعث کاهش رشد باکتری‌می‌شود. بر خلاف شکر، زایلیتول یک منبع‌غذایی برای باکتری نیست. سایر محصولات نیز می‌توانند سطح اسید داخل دهان را کاهش‌دهند. برای اطلاعات بیشتر در این مورد می‌توانید با دندانپزشک ‌مشورت‌کنید.

استفاده از فلوراید یکی دیگر از راه‌هایی است که می‌تواند خطر ایجاد حفره در دندان را کاهش‌د‌هد. فلوراید باعث تقویت دندان‌ها می‌شود. یک دندانپزشک می‌تواند خطر پوسیدگی دندانهای شما را ارزیابی‌کند و سپس درمان‌های فلورایدی مناسب را تجویزکند. فلوراید موجود در آب، دندان‌ها را در حین رشد از درون و بیرون تقویت‌می‌کند. همچنین دندانپزشک می‌توانند روکش فلورایدی روی دندان‌های اولیه کودک را رنگ‌کند تا از این طریق از پوسیدگی آنها جلوگیری‌شود.

می‌توان دندانهای آسیاب بزرگسالان را با سیلانت محافظت‌کرد. در مورد کودکان می‌تواند دندانهای آسیاب شیری و دائمی را مهر و موم کرد. علاوه بر این، ندانپزشکان می‌توانند از سیلانت‌ها بر روی دندان‌های آسیابی که علائم اولیه پوسیدگی را دارند استفاده‌کنند. البته این تا زمانی ممکن است که پوسیدگی دندان باعث شکستگی مینای آن نشده‌باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>