رفع دندان درد ناشی از پوسیدگی و شکستگی با پر کردن و روکش دندانی

درد دندان

درد دندان یک غافلگیری ناخوشایند پس از نوشیدن یک نوشیدنی سرد دلچسب یا گاز زدن ذرت از بلال است. چه این درد دائمی باشد، چه با وارد کردن فشار روی دندان، درد حس شود و یا درد تند و تیزی باشد که باعث بالا و پایین پریدن شما می‌شود، در هر حال درد دندان می‌تواند باعث نگرانی شود. بهداشت خوب دهان و دندان شامل استفاده از نخ دندان  و ویزیت منظم دندانپزشک در پیشگیری از درد دندان‌ها بسیار مؤثر است، اما حتی سفیدترین دندان‌های مرواریدمانند نیز ایمنی ندارند. مسائل دنداني با افزایش سن بيشتر مي‌شود، هرچند می‌تواند در دوران کودکی، مدت‌ها پیش از اینکه دندان‌های بزرگسالی درآیند، نیز شروع شود. درد دندان ممکن است مهم به نظر نرسد، اما مي‌تواند نشانه هشدار دهنده‌اي از رخداد مواردی بدتر باشد. دندان‌ها و لثه‌ها از بدن در مقابل عفونت محافظت می‌کنند، و زمانی که آنها به مشکل برمی‌خورند، بدن این دفاع طبیعی را از دست می‌دهد.

در اسرع وقت در مورد درد دندان خود به یک دندانپزشک مراجعه کنید، اگر:

  • دندان دردی دارید که بیش از 1 یا 2 روز طول می‌کشد
  • دندان درد شما شدید است
  • شما تب، درد گوش یا درد در هنگام باز کردن دهان خود دارید

شما باید مسواک زدن لینک به مسواک زدن و کشیدن نخ دندان لینک به کشیدن نخ دندان روزانه خود را دنبال کنید تا از درد دندان جلوگیری شود. شناسایی  و درمان مناسب عفونت‌های دندانی مهم است تا از گسترش آن به سایر قسمت‌های صورت و جمجمه و حتی به جریان خون جلوگیری شود.

گروه دانیال روژ با استفاده از سالها تجربه و دانش روز دنیا محصولات بهداشت دهان و دندان مناسب شما را ارائه می‌کند. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره 02188871281 تماس حاصل فرمایید.

علل دندان درد


علل دندان درد

این درد دندانی آزاردهنده اغلب نشانه‌ای از پوسیدگی ناشی از ایجاد باکتری در دهان است. آنچه که با ظهور غشای بی رنگ چسبناکی به نام پلاك شروع می‌شود، می‌تواند به سرعت به رسوبات زرد یا قهوه‌ای سرسختی که تارتار نامیده می‌شود، تبدیل شود. بدون وجود بهداشت مناسب دهان و دندان لینک به بهداشت دندانی، باکتری‌ها می‌توانند موجود خوردگی یا سایش دندان‌ها شده و عفونت‌ها را به ناحیه اطراف منتقل کنند.

پوسیدگی دندان: اسید تولید شده توسط باکتری در دهان می‌تواند بافت‌های سخت دندان‌ها را تجزیه کند.

 • التهاب لثه: لثه‌های متورم می‌توانند کاملا ناراحت کننده باشند و نشانه‌ای از ایجاد باکتری در دهان هستند.
 • آبسه: عفونت‌هایی که برای مدتی در دهان باقی می‌مانند، می‌توانند کیسه‌ای از چرک را در دندان‌ها یا بافت‌های اطراف تولید کنند.

مولر سوم: در حالی‌که برخی افراد قادر به حفظ “دندان‌های عقل ” هستند، اغلب فضای کافی در دهان وجود ندارد و فشردگی بیش از حد باعث درد می‌شود.

•دندان قروچه: این حالت می‌تواند در طول روز یا شب در هنگام خواب رخ دهد و می‌تواند موجب آزار اعصاب موجود در دندان‌ها و مناطق دیگر شود.

• کار دندانپزشکی: دندان‌ها ممکن است پس از ملاقات با دندانپزشک به علت پر کردن دندان‌ها یا گذاشتن تاج بسیار حساس شوند.

•التهاب مفصلی فک: مشکلات مرتبط با مفصل و عضلات فک ممکن است باعث دردی شود که احساس می‌شود از دندان‌های شما می‌آید.

• تروما: دندان ترک خورده نه تنها دردناک و ناخوشایند است، بلکه می‌تواند احتمال عفونت را افزایش دهد.

• درآوردن دندان: در کودکان، درآوردن دندان‌های کودکی و دندان‌های بالغ دیگر باعث ناراحتی می‌شود.

خوردن مقدار زیادی نوشیدنی و اسنک‌های شیرین، باکتری‌های موجود در دهان را تغذیه می‌کند و می‌تواند به عفونت‌های دردناک و سایر مشکلات منجر شود. همچنین مسواک زدن  و کشیدن نخ دندان لینک به نخ دندان زدن به‌طور منظم باعث كاهش مشکلات دنداني در کودکان مي شود و مي تواند باعث جلوگيري از درد دندان شود.

علائم دندان درد  


نشانه‌های رایج عبارتند از:

 • درد در یک یا چند دندان
 • درد وحشتناک با جویدن
 • تغییر رنگ دندان لینک به تغییر رنگ دندان
 • حساسیت لینک به دندان حساس به غذاهای بسیار گرم و سرد
 • التهاب لثه لینک به التهاب لثه یا خونریزی لثه لینک به خونریزی لثه
 • درد و یا مشکل در زمان خوردن

درمان و تسکین درد دندان 

زمانی که دندان درد اتفاق می‌افتد، معمولا یک مشکل اساسی وجود دارد که نیاز به معاینه دقیق توسط دندانپزشک دارد. بنابراین، بهتر است قبل از اینکه مشکلی اتفاق بیفتد، در وهله اول آن را حل کنید.

تشخیص علت دندان درد

در حالی‌که گزینه‌های درمانی مختلفی برای دندان درد موجود است، دندانپزشک ابتدا باید آنچه را که باعث بروز درد دندان شده است، بیابد. بنابراین، قبل از انجام آزمایش یا انجام گزینه‌های درمانی، دندانپزشک این کارها را انجام خواهد داد:

 • به یک کپی از تاریخچه پزشکی شما یا حداقل شنیدن در مورد تاریخچه پزشکی شما نیاز دارد.
 • درباره موارد زیر سؤال می‌پرسد:

 oمبدأ درد؛

o چه مدت آن را داشته‌اید؟

o چقدر شدید است؛

o دقیقا در کجا درد دارید یا منطقه عمومی درد کجاست؛

o چه چیزی درد را بدتر می‌کند.

همه این اطلاعات مربوط به سابقه شما برای انجام آزمایش‌ها و درمان‌ها لازم است.

 • سپس این قسمت‌ها را بررسی می‌کند: لثه دهان، دندان، زبان، گلو، سینوس‌ها، گردن، فک و بینی.

در صورت لزوم، ممکن است از اشعه ایکس برای کمک به دندانپزشک در تشخیص ناهنجاری‌ها استفاده شود. ممکن است آزمایش‌های بیشتری برای تأیید یا رد حدس‌های پزشک انجام شود. پس از این مقدمات، دندانپزشک به‌طور عمده با توجه به علت دندان درد، درمان را پیش می‌برد.

بهترین درمان دندان درد


درد دندان ناشی از یک پالپ یا عصب عفونی نیاز به درمان کانال ریشه دارد. برای انجام این کار، دندانپزشک باید:

 • پالپ عفونی را بردارد.
 • آن را با یک خمیر بی ضرر جایگزین کند؛
 • از یک تاج استفاده کند.

این تضمین می‌کند که ذرات غذایی هرگز وارد دندان نشده، و سبب پوسیدگی و عفونت‌های آینده نمی‌شوند. پس از این فرآیندها، دندانپزشک آنتی بیوتیک و داروهای ضد درد را تجویز می‌کند تا به شما در بهبودی و درمان عفونت‌های ثانویه کمک کند.

از آنجایی که پوسیدگی می‌تواند سلامت کلی شما را تحت تأثیر قرار دهد، دندانپزشک در مقابله با دندان پوسیده، اقدامات زیر را انجام می‌دهد:

 • دندان را می‌کشد
 • دندان را پر می‌کند.

اما هنگامی‌که درد ناشی از دندان شکسته یا شل شدن پرشدگی دندان است، دندانپزشک این کارها را انجام می‌دهد:

 • پوسیدگی را تمیز می‌کند
 • قسمت پرشده را جایگزین می‌کند (مجددا دندان را پر می‌کند).

تسکین طبیعی درد دندان

تسکین طبیعی درد دندان

اگر شما نمی‌توانید Advil را مصرف کنید (و بسیاری از افراد نمی‌توانند، پس با پزشک خود مشورت کنید)، چندین روش طبیعی برای کاهش درد وجود دارد.

 • شستشو با نمک: با محلول نمک اشباع شده دهان خود را شستشو دهید. در اینجا چگونگی انجام این کار توضیح داده می‌شود: یک لیوان آب گرم تا داغ (نیازی نیست حتما آب جوش باشد) بریزید و به آرامی نمک هیمالیا یا نمک دریاییرا در آن هم بزنید تا زمانی که کریستال‌های نمکی را در ته لیوان ببینید که دیگر حل نمی‌شوند. با این محلول 4 تا 5 بار در روز دهان خود را شستشو دهید تا التهاب را کاهش داده و بافت‌ها را منقبض کنید. این شستشو به‌ویژه برای درد لثه و پاسخ بدن به یک شیء خارجی شبیه یک دانه خشخاش بین لثه‌ها مؤثر است.
 • روغن گل میخک: گل میخک یک روغن اساسی است که ممکن است با همان قدرت بنزوکائین باعث تسکین درد شود. عنصر فعالاوژنولاست، که اگر چه در طبیعت اتفاق می‌افتد، موارد ایمنی دارد. برای استفاده از آن، مقدار بسیار کمی را به گوش پاک‌کن یا یک دستمال اعمال کنید و به آرامی روی منطقه آسیب دیده بمالید. اگر یک عصب در معرض کرم‌خوردگی عمیق قرار داشته باشد، این روش به خوبی عمل می‌کند. قرار دادن روغن گل میخک به‌طور خاص برای موفقیت بسیار مهم است- این کار زمانی مؤثر است که روغن را در نزدیکی بافت پالپی (ماده درونی دندان) قرار دهید.

درمان‌های پیشگیرانه  

 • مسواك زدن: اکثر مردم این بخش اساسی از بهداشت دندان‌ها را با عجله انجام می‌دهند. اطمینان حاصل کنید که تمام سطوح دندان‌های خود را با خمیر دندان فلوراید  و حرکات ملایم عقب و جلو حداقل برای دو دقیقه تمیز می‌کنید. مسواک خود را حداقل هر سه ماه یک بار تغییر دهید لینک به زمان تعویض مسواک.
 • کشیدن نخ دندان: دلیلی وجود دارد که دندانپزشک همیشه درباره این گام مهم سوال می‌کند. تمیز کردن فضای بین دندان‌ها و لثه‌ها یک بار در روز باکتری‌ها را از بین می‌برد و از عفونت و التهاب جلوگیری می‌کند.
 • شستشو با فلوراید: این راه حل‌های بدون نسخه مکمل محبوبی برای فلورایدی لینک به فلوراید تراپی هستند که در حال حاضر در خمیر دندان موجود است.
 • دهانشویه ضد باکتری: این دهانشویه‌ها، که معمولا حاوی الکل یا کلرهگزیدین هستند، میزان باکتری‌ها را در دهان کاهش می‌دهد.

سوالات رایج


سوالات رایج

اگر یک حفره برای مدت زمان طولانی درمان نشده باقی بماند، باکتری‌ها می‌توانند در منطقه نفوذ کرده و شروع به گسترش به بافت‌های استخوانی مجاور کنند، و باعث درد شدید فک شوند. هرچند، درد فک لزوما نشان‌دهنده کرم‌خوردگی نیست. یک منبع رایج درد فک که غالبا به اشتباه تصور می‌شود که مربوط به آسیب شناسی دندان است، اختلال تمپوروماندیبولار است.

دلایل متعددی وجود دارد که چرا درد دندان‌ها می‌تواند در شب رخ دهد یا بدتر شود. یکی از دلایل اصلی این است که دراز کشیدن موجب افزایش جریان خون به سر شده و باعث افزایش فشار در مناطق حساس دندان‌های شما می‌شود. دلیل دیگر این است که ممکن است غذا از آخرین وعده‌های غذایی شما در بین دندان‌هایتان گیر کرده باشد و باعث آزار ناحیه اطراف آن شود. در نهایت، دندان قروچه در شب نیز ممکن است باعث درد شود.

ریشه‌ها و اعصاب دندان‌های عقبی بالای شما بسیار به سینوس‌های ماگزیلاری نزدیک هستند، که دو فضای بزرگ و پر از هوا در زیر چشم و مجاور بینی شما می باشند. در نتیجه، ایجاد مایع در سینوس ماگزیلاری علاوه بر التهاب سینوس‌ها می‌تواند باعث افزایش فشار و درد دندان‌ها شود. به‌طور مشابه، عفونت دندان‌های بالا ممکن است باعث دردی شود که به نظر می‌رسد ناشی از سینوس‌ها است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>