رفع انواع تغییر رنگ و زردی دندان: درونی، بیرونی و مرتبط با سن

رفع انواع تغییر رنگ و زردی دندان درونی، بیرونی و مرتبط با سن

وقتی دوبار مسواک زدن در روز و استفاده از نخ دندان  به برطرف کردن زردی دندان‌ها کمک نمی‌کنند، زمان آن رسیده که گزینه دیگری را برای حل این مشکل در نظر بگیرید. زردی دندان بخاطر لکه های دندان (هم عمقی هم سطحی) و نیز دلایل دیگری که تحت کنترل شما نیستند، ایجاد می‌شود. تغییر رنگ دندان در اثر لکه‌های دندانی یا فاکتورهای دیگر، بوسیله چند نوع داروی بدون نیاز به نسخه پزشک (OTC)، همینطور توصیه‌های دندانپزشک برای سفید کردن دندان‌ها، تاحدی درمان می‌شود.

دندان‌های سفید معمولا یکی از فاکتورهای زیبایی محسوب می‌شوند و اکثر افراد اعتقاد دارند که لبخند شخص یک عامل تعیین‌کننده در جایگاه اجتماعی و ترفیع شغلی اوست. از آنجا که دندان‌های سالم در زیبایی لبخند موثرند، بهداشت مناسب دندان و چک‌‌آپ‌های منظم از بهترین روش‌های پیشگیری از زردی دندان‌ها هستند. تمیز کردن دندان‌ها بعد از غذا که باعث ایجاد باکتری در دهان می‌شود خیلی مهم است زیرا پلاک  و جرم ، که باعث زردی دندان می‌شوند را از بین می‌برد. جرم‌گیری حرفه‌ای  هم به از بین بردن لکه‌ها کمک می‌کند. اگر قصد انجام این کار را دارید، برای آگاهی از مناسب‌ترین روش سفید کردن دندان‌ها برای شما، با دندانپزشک مشورت کنید.

لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره های ما تماس حاصل فرمایید.

انواع تغییر رنگ و زردی دندان


انواع تغییر رنگ و زردی دندان

دندان‌های ما در اثر لکه‌هایی روی سطح دندان یا تغییراتی عمقی دچار تغییررنگ می‌شوند. سه نوع تغییررنگ دندان وجود دارد:

  • بیرونی: این نوع تغییررنگ وقتی رخ می‌دهد که بیرونی‌ترین لایه دندان (مینا) لکه‌دار شود. قهوه، شراب، نوشابه و دیگر نوشیدنی‌ها یا خوراکی‌ها می‌توانند باعث لکه‌دار شدن دندان‌ها شوند. سیگار کشیدن هم یکی از دلایل ایجاد لکه‌های سطحی دندان است.
  • درونی: وقتی درونی‌ترین ساختار دندان (عاج) تیره یا زردرنگ شود، این نوع تغییررنگ ایجاد می‌شود. این نوع در اثر عوامل زیر ایجاد می‌شود:
  1. در اوان کودکی دندان‌هایتان بیش از حد در معرض فلوراید قرار داشته‌اند.
  2. مادر در نیمه دوم دوران بارداری از آنتی‌بیوتیک‌های تتراسایکلین استفاده کرده باشد.
  3. اگر در 8 سالگی یا سنین کمتر از آنتی‌بیوتیک‌های تتراسایکلین استفاده کرده باشید.
  4. در کودکی دندان‌ها دچار ضربه شده باشند. مثلا در اثر زمین‌خوردن، دندان‌های دائمی در حال رشد آسیب دیده باشند.
  5.  در اثر ضربه به دندان‌های دائمی و خونریزی داخلی رنگ دندان‌ها تغییر کرده باشد.
  6. مشکل مادرزادی نادر دنتینوژنز ایمپرفکتا (شکل‌گیری ناقص عاج دندان) که باعث تغییررنگ دندان به خاکستری، زرد مایل به قهوه‌ای یا بنفش می‌شود.
  • مشکل مربوط به بالا رفتن سن: این عامل ترکیبی از فاکتورهای بیرونی و درونی است. عاج دندان بطورطبیعی در گذر زمان زرد می‌شود. مینا که پوششی برای دندان‌هاست، با بالا رفتن سن نازک‌تر می‌شود، که باعث می‌شود عاج مشخص شود. خوراکی‌ها و سیگار هم می‌توانند در سنین بالا باعث ایجاد لکه روی دندان‌ها شوند. در مجموع هرگونه آسیب به دندان می‌تواند باعث تغییررنگ دندان شود، مخصوصا وقتی بطور عمقی آسیب ببیند.

چه چیزی باعث زردی دندان‌ها می‌شود؟


چه چیزی باعث زردی دندان‌ها می‌شود؟

گرچه قهوه و سیگار در گذر زمان باعث ایجاد لکه روی دندان می‌شوند، ضعیف بودن مینای دندان هم می‌تواند باعث زردی دندان‌ها شود. مینای دندان، سطح سخت و سفید دندان‌های شماست، و زیر آن ماده قهوه‌ای کمرنگی هست که عاج نام دارد. مینای ضخیم سفید بنظر می‌رسد، اما مینای نازک باعث می‌شود رنگ عاج دندان مشخص باشد، که همین امر موجب زردی دندان از نمای بیرون می‌شود. مینای دندان بطورطبیعی با افزایش سن نازک می‌شود، اما اسیدهای ناشی از غذاها و نوشیدنی‌ها مثل آبنبات‌های ترش‌مزه، مرکبات و نوشابه‌های گازدار هم باعث تحلیل سطح دندان و نازک شدن مینا می‌شوند. بزاق دهان اسید را خنثی می‌کند و می‌شوید، اما افرادی که خشکی دهان دارند از این خاصیت محافظتی بزاق محرومند. برای مثال، کودکانی که در اثر گرفتگی بینی با دهان نفس می‌کشند، وقتی دهانشان را می‌بندند بزاقی برای مرطوب کردن دهان وجود ندارد. همین امر ریسک نازک شدن مینا را بالا می‌برد. گرچه رفع زردی دندان فوریت مشکلات دیگر دندان را ندارد، اما برای بالا بردن اعتمادبنفس و تمایل به لبخند زدن مداوم، ارزش هزینه کردن را دارد. خوشبختانه، اصلاح رنگ دندان می‌تواند به سادگی تغییر در مواد غذایی و نوشیدنی‌های مصرفی، ضمن رعایت بهداشت دهان و دندان، باشد. می‌توانید از روش‌های سفیدکردن دندان در مطب دندانپزشکی هم بهره بگیرید. در این قسمت به ده دلیل شایع برای این تغییررنگ نامطلوب اشاره شده است:

ژنتیک

گاهی اوقات رنگ دندان در خانواده ارثی است. اگر دندان‌های یکی از والدین شما زرد هستند، احتمال دارد رنگ دندان‌های شما هم شبیه او شود. قهوه‌ای مایل به قرمز، زرد مایل به قرمز، خاکستری و خاکستری مایل به قرمز چهار هاله رنگ طبیعی غیر از سفید برای دندان هستند، که طیف این رنگ‌ها از روشن تا تیره متغیر است.

عاج

اگر مینای دندان نازک باشد، عاج زیر آن باعث زرد دیده شدن دندان می‌شود. عاج دندان ماده‌ای به رنگ زرد تیره متمایل به قهوه‌ای داخل دندان‌ها و زیر مینای دندان است، که معمولا دلیل زردی دندان‌ها به هنگام نگاه کردن در آینه است. مینای ضخیم، عاج دندان را کاملا پوشش می‌دهد، اما بخاطر داشته باشید که همیشه مانع ایجاد لکه‌های بوجود آمده در سطح دندان، که دلیل دیگر زردی دندان است و در موارد بعدی به آن اشاره خواهد شد، نمی‌شود.

فرسودگی

با افزایش سن، در اثر جویدن و قرار گرفتن در معرض اسیدهای ناشی از مواد غذایی و نوشیدنی، مینای دندان دچار فرسایش شده و دندان‌ها درنهایت زرد می‌شوند. با نازک شدن مینای دندان بدلیل بالا رفتن سن، اکثر دندان‌ها زرد می‌شوند، اما بعضی از آن‌ها در ترکیب با لکه‌های دندانی ،یک سایه خاکستری رنگ هم پیدا می‌کنند.

سیگار

نیکوتین موجود در سیگار نه تنها اعتیادآور است، بلکه باعث ایجاد لکه‌های سطحی زرد یا قهوه‌ای روی دندان‌ها هم می‌شود (دلیل دیگری برای ترک سیگار) .

مواد غذایی

گستره وسیعی از مواد غذایی منجر به ایجاد لکه روی دندان می‌شوند. گوجه موجود در سس پاستا، ادویه کاری و انواع توت‌ها، همگی حاوی رنگدانه‌هایی هستند که به مینای دندان می‌چسبند و منجر به ایجاد لکه‌های سطحی می‌شوند. حتی یک سالاد سالم با سس سرکه بالزامیک هم می‌تواند باعث بدرنگ شدن دندان‌ها شود.

نوشیدنی‌ها

قهوه و چای دو تا از رایج‌ترین دلایل زردی دندان هستند. دیگر عوامل زردی دندان‌ها نوشابه‌های مشکی و زرد و نوشیدنی‌های اسپرت با طعم‌دهنده‌های مصنوعی هستند.

آنتی‌بیوتیک‌ها

آنتی‌بیوتیک‌های تتراسایکلین وقتی برای بیماری‌های مربوط به لثه‌ها  استفاده می‌شوند، باعث ایجاد لکه روی دندان‌ها می‌شوند. اگر مادر در نیمه دوم بارداری یا خود فرد تا قبل از 8 سالگی از آنتی‌بیوتیک خوراکی استفاده کنند، فرد احتمالا در سنین بزرگسالی لکه‌های دندانی دائمی خواهد داشت که نیاز به بلیچینگ  در مطب دندانپزشکی دارند.

فلوروزیس

فلوراید برای دندان‌ها مفید است، اما مصرف زیاد از حد آن می‌تواند باعث ایجاد لکه‌های زرد یا متمایل به قهوه‌ای شود، که فلوروزیس نام دارد. آب حاوی فلوراید، خمیردندان حاوی فلوراید و قرص‌های فلوراید تجویز شده بزرگ‌ترین منابع فلوراید برای شما هستند. اگر نگران مصرف بیش‌از حد آن هستید، با دندانپزشک مشورت کنید.

تصادفات

ضربه ناشی از تصادف یا تروما می‌تواند باعث ترک خوردن مینای دندان و آسیب عمقی دندان شود، که منجر به تغییررنگ دندان که نشانه خونریزی است می‌شود و نیاز به مراقبت تخصصی دارد.

سایش

سایش دندان‌ها در بعضی افراد، یک عادت ناخودآگاه به هنگام استرس است، مخصوصا وقتی که خواب هستند. این عادت که به آن دندان‌قروچه هم می‌گویند، برای مینای دندان کاملا مضر است، و منجر به ترک خوردن و زردی آن می‌شود.

علائم و نشانه‌های زردی و تغییررنگ دندان


علائم و نشانه‌های زردی و تغییررنگ دندان

 

علائم آن شامل لکه‌هایی روی مینای دندان می‌شود. که می‌توانند بصورت رگه‌هایی سفید تا هاله‌ای از رنگ زرد یا لک و فرورفتگی‌های متمایل به قهوه‌ای باشند. اگر مینای دندان فرسایش پیدا کند، و عاج دندان مشخص شود، احتمالا باعث ایجاد هاله‌ای از رنگ زرد می‌شود.

تشخیص


تشخیص

 

برای تشخیص نیاز به آزمایش خاصی نیست. یک دندانپزشک با نگاه کردن به دندان‌ها متوجه تغییررنگ آن‌ها می‌شود.

تغییرنگ دندان عمدتا یک مشکل مربوط به زیبایی است.اگر با ظاهر دندان‌هایتان مشکل دارید به دندانپزشک مراجعه کنید. هرگونه تغییررنگ در دندان‌های کودک شما باید توسط دندانپزشک بررسی شود.

” سوالات خود را اینجا  بپرسید.”

درمان زردی و تغییررنگ دندان‌ها


درمان زردی و تغییررنگ دندان‌ها

دلیل ایجاد اکثر لکه‌های سطحی، مواد غذایی و نوشیدنی‌ها هستند که با تمیزکردن حرفه‌ای منظم و مراقبت‌های خانگی برطرف می‌شوند. مراقبت‌های خانگی مناسب شامل مسواک زدن، استفاده از نخ‌دندان و شستشوی دهان بعد از هر وعده غذایی می‌شود. تغییررنگ دندان اغلب با بکارگیری یک روش سفیدکردن مینای دندان برطرف می‌شود. یکی از تکنیک‌های سفیدکردن دندان “بلیچینگ” تخصصی در مطب دندانپزشکی است. در این روش، دندانپزشک از یک ژل بلیچینگ سبک استفاده می‌کند. این ژل دندان‌ها را طی 30 الی 45 دقیقه بطور قابل ملاحظه‌ای سفیدتر می‌کند. احتمالا به درمان‌های تکمیلی زیر یا روش‌های خانگی بلیچینگ هم نیاز است.

ژل بلیچینگ

برطرف کردن مشکل تغییررنگ دندان در خانه نیز ممکن است. استفاده از ژل بلیچینگ و یک گارد دهانی که توسط دندانپزشک تجویز شده، کمک می‌کند. ژل بلیچینگ طراحی شده برای استفاده در خانه، به اندازه ژل‌هایی که در مطب بکار می‌روند قوی نیست. بعبارتی فرآیند سفیدکردن دندان در خانه به زمان بیشتری نیاز دارد – معمولا دو تا چهار هفته.

محصولات بدون نیاز به تجویز دندانپزشک

شما می‌توانید از محصولات سفیدکننده موجود در بازار، بدون نیاز به نسخه پزشک استفاده کنید. این محصولات حاوی مواد بلیچینگ ضعیف‌تری نسبت به محصولات تجویزی توسط دندانپزشک هستند. عامل سفیدکننده بصورت ژل موجود در یک گارد دهانی یا نوار مانند که روی دندان‌ها قرار می‌گیرد بکار گرفته می‌شود. گاردهای دهانی موجود در بازار نسبت به آن‌هایی که دندانپزشک برای شما تهیه می‌کند با احتمال کمتری روی دندان‌ها جفت‌وجور می‌شوند، اما در گذر زمان دندان‌ها را روشن‌تر می‌کنند. خمیردندان‌های سفیدکننده ممکن است لکه‌های کوچک را برطرف کنند. درواقع آن‌ها رنگ کلی دندان‌ها را تغییر نمی‌دهند. اگر دندان بعد از عصب‌کشی تیره شود، بلیچینگ مینای دندان تاثیری نخواهد داشت. دندانپزشک باید از مواد بلیچینگ مناسب برای داخل دندان استفاده کند، و یا می‌توانید درنهایت دندان را روکش کنید.

پوشش با کامپوزیت

بلیچینگ، بعضی از لکه‌ها، مثل لکه‌های ناشی از تتراسایکلین را از بین نمی‌برد. در این مورد، دندانپزشک برای دندان‌هایی که دچار تغییررنگ شده‌اند، پوشش دندان با کامپوزیت را پیشنهاد می‌کند. این راه‌حل برای دندان‌هایی که لب‌پر شده یا بشدت آسیب‌دیده‌اند هم کاربرد دارد. دندان را می‌توان با کامپوزیت همرنگ، پوشش داد. گزینه دیگر، استفاده از روکش(ونییر) است. این شل‌های نازک سرامیکی، سطح خارجی دندان را پوشش می‌دهند.

بعضی از تغییررنگ‌های دندانی با تمیز کردن حرفه‌ای برطرف می‌شوند. مثل لکه‌های ناشی از قهوه. با این وجود، بیشتر لکه‌ها دائمی هستند. دندان‌ها گاهی با ژل بلیچینگ سفید می‌شوند. در بعضی موارد، اگر تغییر رنگ دندان‌ها خیلی زیاد باشد، نیاز به استفاده از روکش یا ونییر است.

” سوالات خود را اینجا بپرسید.”

پیشگیری از زردی دندان


پیشگیری از زردی دندان

پرهیز از سیگارکشیدن، قهوه و نوشابه به پیشگیری از زردی دندان کمک می‌کند. یا می‌توانید نوشیدنی‌های رنگ‌دار را با نی بنوشید. بعد از خوردن غذا یا نوشیدنی‌های اسیدی، شیر یا آب بنوشید تا به کاهش اثر فرسایشی اسید کمک کند. مسواک زدن، تمیزکردن کامل دهان، سفیدکردن دندان‌ها و روکش‌ها از راه‌حل‌هایی برای رفع زردی دندان‌ها هستند. برای پیشگیری از زردی دندان‌ها باید دوبار در روز مسواک بزنید، استفاده از خمیردندان سفیدکننده به مدت سه روز بطور منظم، هم به روشن کردن دندان‌های زرد کمک می‌کند. یک بار در روز هم از نخ‌دندان استفاده کنید. برای ازبین بردن لکه‌های عمقی دندان به دندانپزشک مراجعه کنید تا به آرامی باکتری‌ها و جرم‌ها را تمیز و دندان‌ها را پولیش کند.

لکه‌های عمقی در اثر ضربه به عصب یا رگ‌های خونی داخل دندان ایجاد می‌شوند که قابل پیشگیری هستند. احتمالا باید عصب‌کشی انجام دهید تا بخش درونی دندان (مغز دندان) قبل از پوسیدگی  و تیره شدن، برداشته شود. با این حال امکان تیره شدن دندان عصب‌کشی شده هم وجود دارد. برای پیشگیری از ایجاد لکه‌های عمقی دندان در کودکان از قرار گرفتن بیش از حد دندان‌هایشان در معرض فلوراید جلوگیری کنید. به محض شکل‌گیری مینای دندان، فلوراید دیگر موجب تغییررنگ دندان نمی‌شود. با وجود گزینه‌های متعدد برای سفیدکردن دندان‌ها، جای نگرانی درباره رنگ آن‌ها نیست. اگر با روش‌های خانگی موفق به سفید کردن آن‌ها نشدید، با دندانپزشک مشورت کنید.

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>