دلایل ایجاد و روش های جراحی اصلاح لبخند لثه ای

دلایل ایجاد و روش های جراحی اصلاح لبخند لثه ای

لبخند لثه ای یکی از مشکلات متداولی است که به واسطه رشد بیش از حد بافت لثه و در نتیجه پوشاندن دندانها، در طرح لبخند ایجاد میشود. جراحی لبخند لثه ای برای بازسازی شکل و عملکرد بافت لثه ، لیگامان پریودنتال و استخوان حفاظت کننده دندان یا دندان‌ها طراحی شده است. لبخند لثه نما می تواند تاثیر منفی بر زیبایی لبخند شما داشته باشد. بسیاری از این افراد نیازمند جراحی زیبایی لثه هستند و حتی کسانی که به بیماری های لثه در سطوح متوسط مبتلا هستند نیز ممکن است نیاز به درمان از طریق جراحی لثه و یا درمان های ارتودنسی جهت درمان داشته باشند.

دلایل ایجاد لبخند لثه ای:

دلایل مختلفی برای ایجاد واصلاح لبخند لثه ای  وجود دارد، از جمله:

 • نمایش بیش از حد بافت لثه در فک بالا می تواند در نتیجه رشد غیر عادی دندان ها ایجاد شود. دندان هایی که با بافت لثه اضافی پوشیده می شوند، در ظاهر کوتاه به نظر می رسند، هر چند ممکن است طول دندان ها در واقع مناسب باشد.
 • عضله کنترل کننده حرکت لب بالا ممکن است فوق فعال بوده و باعث شود هنگام لبخند زدن لب بیش از مقدار عادی به سمت بالا حرکت کند. هنگامی که این شرایط وجود داشته باشد، بخش بیشتری از بافت لثه در هنگام لبخند زدن نمایان می گردد.
 • الگوی رشد استخوان فک بالا می تواند باعث ایجاد مشکل لبخند لثه ای شود. برای مثال، اگر استخوان فک بالا در محل بافت لثه برآمدگی بیش از حد داشته باشد، ممکن است فرد هنگام لبخند زدن با مشکل لبخند لثه ای مواجه شود و نیاز به اصلاح طرح لبخند لثه ای باشد .

هدف جراحی لثه ای:

هدف طولانی مدت در هر جراحی پریودنتال، افزایش طول عمر دندان‌ها و کارایی آن‌ها است و نه درمانی برای بیماری پریودنتال.

چه کسانی نیازمند جراحی زیبایی لثه هستند؟

 • در صورت داشتن موارد زیر می‌توانید با دندانپزشک خود برای جراحی پلاستیک لثه مشورت کنید:
 • لبخند نامناسب (کوتاه بودن تاج دندان‌ها)
 • تحلیل لثه (دندان‌های بلند)
 • خط لثه ناهموار و فرورفتگی لثه به دلیل از دست دادن دندان‌ها
 • مناطق تیره یا سیاه بین بریج‌های دندانی، ایمپلنت‌ها، روکش یا خود دندان‌
 • حساسیت دندان‌ها ناشی از تحلیل لثه

کانتورینگ لثه:

لبخند لثه ای یکی از مشکلات متداولی است که به واسطه رشد بیش از حد بافت لثه و در نتیجه پوشاندن دندانها، ایجاد میشود. این وضعیت باعث میشود لثه هنگام لبخند بیش از حد دیده شود یا خیلی بزرگ به نظر برسد و لبخند به نظر نامتناسب رسیده یا دندانها کوچکتر از لثه ها دیده شوند. لبخند لثه ای را به سادگی با روش زیبایی لیفتینگ یا کانتورینگ لثه میتوان اصلاح کرد. بی حسی موضعی به لثه تزریق میشود و از لیزر برای بریدن مقدار کمی از بافت اضافی لثه و شکل دهی مجدد لبه های لثه های بالای شش دندان جلویی که لبخند را شکل میدهند، استفاده میشود. در جراحی لثه با لیزر ، لیزر رگهای خونی لثه را میبندد تا بافت، سریعتر بهبود یافته و بیمار کمتر احساس ناراحتی داشته باشد.

روش های جراحی زیبایی لثه:

افزایش طول تاج دندان: این جراحی زیبایی لثه  ترمیمی توسط دندانپزشک برای زیبا شدن لبخند شما به کار می‌رود.

افزایش طول تاج دندان و دندانپزشکی ترمیمی : زمانی که یک حفره یا پوسیدگی زیر خط لثه اتفاق بیفتد لازم است مقدار کمی از استخوان و بافت لثه برداشته شود. با ایجاد تاج جدید دندان توسط دندانپزشک، از تحریک بافت لثه جلوگیری می‌شود. همچنین در صورتی که دندان بیمار زیر خط لثه شکسته شده باشد، این روش قابل انجام است.

افزایش طول تاج دندان و دندانپزشکی زیبایی : این روش برای برداشتن مقادیر اضافی از بافت لثه برای در معرض قرار گرفتن مقدار بیشتری از تاج دندان و در نتیجه از بین بردن لبخند نا زیبا استفاده می‌شود. در این روش خط لثه برای ایجاد تناسب درست بین بافت لثه و سطح طبیعی دندان شکافته می‌شود. این تکنیک برای بیمارانی استفاده می‌شود که حس می‌کنند دندان‌های آن‌ها بیش از حد کوتاه است یا خط لثه ناهموار دارند.

پیوند لثه : پیوند بافت برای جلوگیری از مشکلات دندانی بیشتر، تخریب لثه و همچنین بهبود زیبایی خط لثه شما انجام می‌شود. طی پیوند لثه، پریودنتیست یک قطعه نازک از بافت لثه را از سقف دهان یا منبع دیگری برای پوشش دادن ریشه در معرض بر می‌دارد. این کار برای یک دندان یا تعداد بیشتری از دندان‌ها می‌تواند استفاده شود. پیوند بافت باعث کاهش تخریب بیشتر و از دست رفتن استخوان می‌شود. پیوند لثه، میزان سلامت بافت لثه اطراف دندان را بهبود می‌بخشد و در اصلاح لبخند لثه ای کاربرد دارد.

ایمپلنت دندانی : ایمپلنت دندانی یک ریشه دندان مصنوعی است که برای جایگزینی یک دندان یا بریج یا برای حمایت از پروتز دندانی، در فک قرار می‌گیرد. ایمپلنت‌های دندانی جایگزینی برای دندان‌های آسیب‌دیده یا از دست رفته هستند و کاملاً شبیه به دندان‌های خود شما می‌باشند .

Ridge Augmentation: روش‌های تقویت ریج برای اصلاح بی‌نظمی استخوان فک در جایی که دندان طبیعی شما از دست رفته است، استفاده می‌شود. همچنین برای جلوگیری از فروپاشی استخوان فک به دنبال کشیدن دندان و حتی منظم کردن دندان‌های ایمپلنت شده در حالتی که بیش از حد بلند به نظر می‌رسند، بکار می‌رود.

از روش های زیر نیز استفاده می شود:

 •  لیزر درمانی در یک جلسه (در مواردی که مشکل در سطح حداقل باشد)
 • تغییر موقعیت لب با استفاده از عمل جراحی
 • استفاده از روش های ارتودنسی دندان (بریس ها) به منظور حرکت دندان ها به موقعیت مناسب
 • جراحی تراشیدن بافت لثه و استخوان برای ایجاد بافت سالم تر و جذاب تر برای لثه ها
 • جراحی فک و صورت برای تغییر موقعیت استخوان

ملاحظات قبل و بعد از جراحی اصلاح لبخند چیست؟

باید قبل و بعد از جراحی مسکن ضدالتهابی مصرف کند تا بعد از رفع اثر داروی بی حسی دچار درد نشود. برای پیشگیری از دندان درد بعد از عمل مصرف آسپیرین توصیه نمی شود زیرا نه تنها درد را تسکین نمی دهد بلکه می تواند باعث خونریزی شود. در ضمن با توجه به وسعت جراحی، شاید بیمار به آنتی بیوتیک هم نیاز داشته باشد.

هزینه عمل جراحی زیبایی لثه

هزینه عمل جراحی زیبایی لثه به شرایط بیمار و مقدار بافت لثه درمان شده بستگی دارد. بعد از معاینه دندان ها توسط دندان پزشک و مشاوره با بیمار درباره هزینه اصلاح لبخند لثه ای با لیزر، تخمین هزینه اصلاح لبخند لثه ای امکان پذیر شده و اطلاعات لازم در این رابطه در اختیار بیمار قرار خواهد گرفت. هزینه اصلاح طرح لبخند لثه ای با توجه به روش انتخابی و میزان جلسات و روش عمل برای هر فرد متفاوت است .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>