تشکیل جرم و پلاک دندانی ناشی از بهداشت ناکافی و روش‌های رفع آن

جرم دندان

جرم دندان می‌تواند هرکسی را مبتلا کند، زیرا باکتری دائماً در دهان ما در حال انباشته شدن است. این باکتری‌ها از مواد موجود در رژیم غذایی و بزاق دهان ما برای رشد استفاده می‌کنند. جرم دندانی عامل کرم خوردگی و پوسیدگی دندان است هنگامی که اسید ناشی از جرم دندان پس از غذا خوردن به دندان‌ها حمله می‌کنند. با حملات مکرر اسید، مینای دندان ممکن است شکسته شده و پوسیدگی رخ دهد. جرم دندانی اگر پاک نشود می‌تواند لثه‌های اطراف دندان‌های شما را نیز درگیر کند و منجر به ژینژیویت، بیماری لثه و از دست دادن دندان شود. جرم دندان توده‌ای نرم، چسبناک و بدون رنگ است که دائماً روی دندان‌ها و لثه‌های ما شکل می‌گیرد. جرم‌ها که غالباً ناشناخته باقی می‌مانند به دندان‌ها و لثه‌ها با اسیدی که از باکتری‌های داخل دهان تولید می‌کنند، حمله می‌نمایند. این باکتری‌ها از قند موجود در غذا و نوشیدنی‌ها به همراه بزاق دهان استفاده می‌کنند تا رشد کرده و تکثیر شوند. این حمله اسیدی مینای دندان تحلیل داده و باعث  حساسیت دندانی می‌شود و در نهایت منجر به درجات مختلف پوسیدگی دندان خواهد شد.

پلاک دندانی مسئول بیماری لثه است. انباشتگی پلاک دندانی می‌تواند منجر به زردی دندان و بوی بد دهان شود، لازم به ذکر نیست که پلاک دندانی با بیماری قلبی و زوال عقل مرتبط است، به همین خاطر باید ماهیت این پلاک‌های دندانی و نحوه مبارزه با آن را درک کنیم. پلاک دندانی را می‌توان با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن  روزانه در خانه و در زمان مراجعات منظم به دندانپزشک کنترل کرد. پلاک دندانی را با محدود کردن قند و کربوهیدرات در رژیم غذایی خود کاهش دهید.

لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره ما  تماس حاصل فرمایید.

پلاک دندان چگونه عمل می کند؟

پلاک

پلاک دندانی باکتری‌های چسبناک و بدون رنگی هستند که بصورت طبیعی روی سطح دندان تجمع می‌کنند، مخصوصاً چهار تا 12 ساعت پس از مسواک زدن در طول خط لثه. هنگامی که بزاق، قند موجود در غذا و مایعات با پلاک ترکیب می‌شوند، باعث انباشتگی باکتری‌ها می‌شود که این توده، اسید آزاد می‌کند، این اسید نیز در جایی که دندان‌ها و لثه‌ها به هم می‌رسند جمع می‌شود. پلاک حاوی باکتری است، که اسید تولید می‌کند و به مینای دندان شما حمله می‌کند، این اسید می‌تواند به لثه شما آسیب رسانده و ایجاد پوسیدگی دندان نماید. اگر این پوسیدگی درمان نشود، آسیب آن می‌تواند دائمی شود. وقتی پلاک‌های دندانی تجمع کنند و برطرف نشوند، ممکن است تبدیل به سنگ معدنی (مینرالیزه) شوند، لکه‌ها را در خود گیر بیاندازند و تشکیل رسوب دندانی دهند. پلاک دندانی ریشه اصلی بسیاری از مشکلات بهداشت دهان و دندان است. باکتری‌های موجود در پلاک می‌تواند منجر به بیماری لثه، همچون ژینژیویت، نیز شود.

رسوب (باره) دندان چیست؟


بسیاری از مراجعه کنندگان به دندانپزشک درباره تفاوت‌های میان رسوب (باره) دندان و پلاک دندانی می‌پرسند – و این سوال بزرگی است. انباشتگی پلاک و رسوب هر دو از مشکلات رایج دهان و دندان است. انباشتگی بیش از حد پلاک دندانی می‌تواند منجر به پوسیدگی دندان و بیماری لثه شود. رسوب (باره) دندان همان پلاک دندانی کلسیمی شده است. مجهز کردن خود به اطلاعات و آگاهی می‌تواند به شما کمک کند تا بطرز هوشمندانه‌تری از دندان‌های خود مراقبت کنید.

رسوب دندان سخت است – رسوب دندان، تجمعی سخت و پوسته مانند هستند که می‌تواند لکه را گیر انداخته و منجر به تغییر رنگ دندان شود. رسوب دندان هنگامی شکل می‌گیرد که مابقی پلاک روی سطح دندان با مواد معدنی موجود در براق ترکیب شوند. باره دندان رسوبی به رنگ زرد یا قهوه‌ای است که پس از مینرالیزه شدن پلاک دندانی روی دندان شما شکل می‌گیرد. مستعد تشکیل رسوب دندانی بودن نسبت به هر شخص متغیر است. عموماً با پیر شدن، شما بیشتر مستعد تشکیل رسوب رو دندان‌هایتان خواهید شد.

پلاک چگونه در دهان شکل می‌گیرد؟


چگونه

باکتری‌های داخل دهان، وقتی که شما غذا می‌خورید جشن می‌گیرند – غذایی که شما مصرف می‌کنید در دهان تجزیه می‌شود و باکتری‌ها نیز روی قندهای باقیمانده از غذا مهمانی برپا می‌کنند. هر چیزی که می‌خورید باید دفع شود و همین اتفاق دقیقاً همان چیزی است که بعد از تمام شدن مهمانی باکتری‌ها در دهان شما رخ می‌دهد. باکتری‌ها پس از مصرف قند اسید دفع می‌کنند و این ماده منجر به بوی بد دهان، پوسیدگی دندان، نابودی مینای دندان و کرم خوردگی دندان می‌شود.

اگر پلاک دندانی در عرض 48 ساعت اول پاک نکنید، شروع به سخت شدن و کلسیمی شدن می‌کند، پس از آن دیگر با  مسواک زدن  و نخ دندان کشیدن  نمی‌توان آن‌ها را از روی دندان جدا کرد. این پلاک سخت شده را جرم دندان یا رسوب دندان می‌گویند. تا بحال شده لثه‌هایتان خونریزی کند؟ این خونریزی ناشی از جرم دندانی زیر خط لثه است – لثه‌ها در حضور این مقدار از تجمع پلاک و جرم دندانی برانگیخته و ملتهب می‌شوند. این وضعیت که به آن ژینژیویت می‌گویند، مستلزم دخالت دندانپزشک است.

جرم دندان چگونه به بدن آسیب می‌رساند؟

اگر با عدم رعایت اقدامات بهداشتی دندان‌ها یا غفلت از نخ دندان کشیدن بصورت منظم به پلاک‌ها فرصت تجمع بدهید، سیستم ایمنی بدن خود را فعال می‌کنید، که در نتیجه منجر به التهاب غیرضروری در بدن خواهد شد. علت پیری زودرس و بیماری‌های سیستمی التهاب طولانی مدت در بدن است. تصور کنید چندین سال سرماخوردگی داشته باشید سیستم ایمنی بدن در تمام این مدت فعال و در حال مبارزه با سرماخوردگی است – بدن شما نیز فرسودگی بیش از حدی را تجربه خواهد کرد.

اگر پلاک به مرحله جرم برسد قادر به تمیز کردن آن در خانه نخواهید بود

اگر در اینترنت عبارت “نحوه تمیز کردن جرم دندانی در خانه” را جستجو کنید، هزاران گزینه و پیشنهاد و دستورالعمل را خواهید یافت، ولی هیچکدام از آنها به خوبی جرم‌گیری حرفه‌ای دندان توسط دندانپزشک قادر به تمیز کردن جرم دندانی نیستند.

چرا نیستند؟ تصور کنید که در حال شستن وان حمام هستید وان حمام ظاهری کثیف دارد. تنها راهی که بتوانید آن را به خوبی نظافت کنید، فرچه کشیدن آن است، همین مسئله درباره دندان‌ها نیز صادق است. زیر لثه‌ها سرسخت‌ترین جرم‌ها قرار دارند. همچنین دهانشویه نمی‌تواند بصورت جادویی با مواد شیمیایی آن را نظافت کند. استفاده از ابزارهای خود در منزل تأثیری روی جرم ندارد زیرا شما نمی‌توانید به نقطه انباشتگی جرم‌ها دسترسی پیدا کنید، لازم به ذکر نیست که خطر مصدومیت جدی به مینای دندان با ابزارهای تیزی که برای از بین بردن جرم استفاده می‌شود نیز وجود دارد. زیرا به مرور زمان، این حجم از انباشتگی شروع به کند کردن شما می‌کند و باز کردن راه میان آنها با آب غیرممکن می‌شود. به همین خاطر کار بسیار دشوارتر شده و نیازمند صرف انرژی بیشتری است.

پیشگیری از تجمع جرم و پلاک روی دندان


پیشگیری

تجمع پلاک می‌تواند منجر به ژینژیویت و بیماری لثه شود به همین خاطر باید اقداماتی را برای درمان و پیشگیری از آن انجام داد.

  • نظافت منظم: هر شش ماه به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا جرم کاملی را انجام دهد. همه باید به دندانپزشک مراجعه کنند تا وی جرم‌هایی که قطعاً زیر خط لثه و روی دندان‌هایتان شکل می‌گیرد را پاک کند.
  • استفاده از خمیردندان‌های فلورایدی و ژل: با یک مسواک بین دندانی مسواک بزنید. از خمیردندان آنتی باکتریال فلورایدی استفاده کنید. پس از هر وعده غذایی یا حداقل دو بار در روز مسواک بزنید. پلاک دندانی بعد از گذشت چند ساعت از غذا خوردن در آسیب پذیرترین حالت خود است. هرچه سریع‌تر پلاک دندانی را برطرف کنید، بهتر است.
  • استفاده روزانه از نخ دندان: نخ دندان کشیدن بعد از هر وعده غذایی یا حداقل یکبار در روز ذرات غذا و پلاک دندانی را از لای دندان‌ها خارج می‌کند
  • استفاده از مسواک بین دندانی: استفاده از مسواک برقی با بالاترین کیفیت بسیار موثر است، به یاد داشته باشید که هر سه ماه باید سری این مسواک را عوض کرد.
  • استفاده از دهانشویه: استفاده از دهانشویه را به برنامه روزانه خود اضافه کنید، همچون دهانشویه کرست (Crest) مولتی پروتکشن، تا به شما در مبارزه علیه تجمع پلاک و جلوگیری از ژینژیویت کمک کند.
  • رژیم غذایی سالم: مصرف غذاهای متعادل و مسواک زدن بعد از میان وعده به کاهش تشکیل پلاک کمک خواهد کرد. یک رژیم غذایی سرشار از سبزیجات مصرف کنید و مصرف کربوهیدرات دارای نشاسته را محدود کنید. باکتری‌ها عاشق پفک و قندهای ساده هستند ولی از کلم بروکلی زیاد دل خوشی ندارند. محدود کردن غذاهایی که باکتری‌ها دوست دارند، تجمع پلاک دندانی را محدود می‌کند. غذاهای “سالم” بسیار زیادی وجود دارد که به همان اندازه آبنبات برای دندان‌ها بدن هستند و باید مراقبشان بود.

 کپی فقط با ذکر لینک و منبع بلامانع است.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>