ترمیم یا پر کردن دندان: مراقبت های بعد از آن و هزینه

ترمیم دندان روشی است برای برداشتن قسمت های پوسیده و خراب شده دندان و جایگزینی آن با مواد کامپوزیتی یا آمالگام که پرکردن دندان نیز گفته می شود.دندان های پر شده بعد از انواع ترمیم دندان بهتر است با روکش دندان پوشیده شود تا همیشگی و سالم بمانند. در صورت از دست رفتن دندان و کشیدن دندان ،انجام عمل ایمپلنت توسط متخصص ایمپلنت راه مناسبی برای جبران نبود دندان کشیده شده می باشد.

10

ترمیم یا پر کردن دندان چیست؟

پرکردن دندان یا ترمیم دندان به بازگرداندن عملکرد و شکل ظاهری دندان آسیب دیده با مواد ترمیم کنندۀ دندان گفته می‌شود. خرابی ساختار دندان معمولاً در اثر پوسیدگی دندان یا آسیب‌های خارجی بوجود می‌آید.
پرکردگی های تاریخ گذشته دندان های ترمیم شده، برخلاف دندان های سالم، عمر کم تری  دارند. مفید ترین طول عمر برای پرکردگی آمالگام، 15سال در نظر گرفته می شود. اتفاق های مختلفی ممکن است برای یک پرکردگی دندانی بیفتد و بنابراین دندان های پرشده هم حتما به طور مرتب معاینه شوند.
ترمیم دندان به شکل یک مناسب و با یک عملکرد مناسب در دو مرحله انجام می‌شود. ۱- آماده کردن دندان برای جاگذاشتن مواد ترمیمی در آن و ۲- جایگذاری کردن مواد ترمیمی در داخل دندان. مرحله آماده کردن دندان برای جاگذاشتن مواد ترمیمی شامل برش دندان با مته‌های مخصوص دندان است که بعد از آن مواد ترمیمی در دندان جایگزین می شوند. همچنین در این مرحله قسمتهای پوسیده دندان که از لحاظ ساختاری از بین رفته‌اند خارج می‌شوند.
اگر مراحل پرکردن دندان شما به اتمام رسیده و دندانتان به طور دائم پر شده است. اکنون باید این نکات را در نظر بگیرید:
دندان پرشده ممکن است حساس شده باشد. معمولا دندان هایی که به کمک کامپوزیت ها پر می شوند حساس ترند اما دندان های پرشده با آمالگام هم ممکن است به فشار، گرما، سرما یا شیرینی حساس باشند. این حساسیت دندان  در بیشتر مواقع طی یک تا دو هفته بعد از ترمیم دندان برطرف می شود اما اگر این حساسیت شدید دندان  طول کشید، با دندانپزشک خود تماس بگیرید.
هرگاه بعد از اتمام پرکردن دندان، بی حسی تان کاملا برطرف شد، دقت کنید و ببینید آیا پرکردگی دندان شما مناسب  است یا نه. به عبارتی باید ببینید ایا احساس چیز اضافه ای روی دندانتان می کنید که نمی گذارد دندان های دیگرتان به خوبی به هم برسد یا نه. اگر پرکردگی شما بلند است هرچه سریع تر برای اصلاح آن به دندانپزشک مراجع%:/.-20کنید زیرا وجود یک پرکردگی بلند در دندان ممکن است باعث دردهای شدید همان دندان یا مشکلات مفصل گیجگاهی فکی در طولانی مدت شود.

موادی که برای پر کردن دندان مناسب است:

اگر مجبور هستید دندانتان را پر کنید، بهتر است بدانید گزینه های زیادی برای انتخاب مواد پرشدگی دارید.

مواد پر شدگی همرنگ دندان:

پرشدگی کامپوزیت یکی از پرمصرف ترین مواد پرشدگی دندان است. این مواد ترکیب از شیشه یا کوارتز در رزین ساخته میشوند. ممکن است در صورتی که اندازه پوسیدگی دندانی تان کم تا متوسط باشد و یا این که دندانتان در عمل جویدن پرکار است، دندانپزشک پرشدگی کامپوزیت را برایتان توصیه کند. همچنین برای افرادی که از کارهای دندانپزشکی میترسند کامپوزیت گزینه خوبی است چرا که به محل مورد نظر چسبانده میشود و دریل کاری کمتری برای آن لازم است.

مزایا: دندانپزشک میتواند رنگ پرشدگی کامپوزیت را بسیار مشابه رنگ دندانهای دیگرتان انتخاب کند.
معایب: پرشدگی کامپوزیت همانند دندانهای طبیعی به مرور زمان تغییر رنگ پیدا کرده یا دچار لکه میشود.

پر شدگی حاوی فلوراید:

یکی از گزینه های جدیدتر برای پر کردن دندان یونومر شیشه یا گلاس یونومر (glass ionomer) است که از اسیدهای اکریلیک و پودر ریز شیشه ساخته میشود.
مزایا: این مواد را میتوان تقریبا نزدیک به رنگ دندان در آورد. همچنین میتوان آنها را طوری طراحی کرد که مقادیر کمی فلوراید آزاد کنند. فلوراید به جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک میکند.
معایب: این مواد پرشدگی ممکن است بشکنند بنابراین گزینه خوبی برای سطوحی که در جویدن پرکار هستند و فشار زیادی بر آنها وارد میشود، به حساب نمی آیند. دندانپزشک ممکن است از این مواد در پوسیدگی های دندانی نزدیک به خط لثه و یا برای پر کردن بین دندانها استفاده کند.

مراقبت های بعد از پر کردن دندان

انجام مراقبت های بعد از پر کردن دندان کودکان و بزرگسالان از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

ا- تا چند ساعت بعد از ترمیم دندان با مواد سیاه (آمالگام) از خوردن خوراکی‌های جویدنی خود داری کنید. در این مدت، ترمیم انجام شده نسبت به فشار و شکستگی ناشی از آن بسیار حساس است. نوشیدن مایعات ایرادی ندارد. همچنین تا یک شبانه روز، برای جویدن غذا، بیشتر از سمت دیگر دهان که در آن ترمیمی انجام نشده استفاده کنید.
۲- بعد از ترمیم دندان با مواد همرنگ (کامپوزیت) خوردن خوراکی‌های جویدنی ایرادی ندارد؛ ولی مصرف مواد رنگی مثل چای و قهوه را باید به حداقل ممکن رساند. درصورت استفاده از این مواد، بخصوص در بیست و چهارساعت اول، باید هرچه سریع‌تر دهان را شست. این ترمیم‌ها تا مدتی به جذب مواد رنگی حساس هستند.
۳- ترمیم دندان مانع رعایت بهداشت دهان نمی‌شود. ولی باید توجه داشت که برای زدن مسواک وکشیدن نخ دندان بخصوص در ترمیم‌های آمالگام، حداقل چند ساعت از زمان انجام ترمیم بگذرد. اگر نخ کشیدن روی دندان ترمیم شده مقدور نیست باید به دندان‌پزشک خود مراجعه کنید.
۴- وجود درد وحساسیت خفیف به آب سرد وگرم بعد از ترمیم دندان، طبیعی است. این درد پس از گذشت چند روز برطرف می‌شود؛ البته ممکن است گاهی تا یکی دو ماه طول بکشد. با این حال، اگرپس از گذشت چند روز از شدت درد کاسته نشد ویا درد بصورت شبانه یا نبض دار بروز کرد حتما به دندان‌پزشک خود مراجعه نمایید.
۵- احساس بلندی در دندان ترمیم شده می‌تواند ناشی ازبی حسی ناحیه مورد عمل باشد. متفاوت بودن شکل ترمیم نسبت به حفره پوسیدگی وتازگی آن برای حفره دهان، باعث توجه بیش از حد به ترمیم واحساس بلندی کاذب می‌شود.

اجتناب از دندان درد  و کشیدن دندان در بارداری همواره امکان‌پذیر نیست و مطمئناً نمی‌توان نسبت به آن بی‌توجهی کرد. ابتلا به درد دندان در طول دوره بارداری تحت تاثیر دو عامل اصلی می‌باشد. اولین عامل مربوط به یک حقیقت بوده، ولی عامل دوم فقط یک تفکر نادرست است. حقیقت موجود در این رابطه مربوط به احتمال بالاتر دچار شدن زنان به مشکلات دندان در طول دوره بارداری می‌باشد که در عمل این شرایط می‌تواند با درد دندان یا لق شدن آن برای بیمار همراه باشد. تفکر نادرست مطرح در این رابطه مربوط به اجتناب از دندانپزشکی در طول دوره بارداری به خاطر خطر احتمالی آن برای جنین است.

قیمت و هزینه

قیمت پر کردن دندان به روش و نحوه کار، متخصص دندان پزشکی که ترمیم را انجام می دهد، نوع بیمه و تعداد دندان هایی که باید ترمیم شود، متفاوت است. هر یک از مراحل درمانی هزینه ها و تعرفه های مخصوص خود را دارد و تجهیزات مورد استفاده نیز هر کدام نرخ مخصوص خود را دارند.
به طور خلاصه ترمیم دندان های شکسته، پوسیده و ریشه دندان با روش های مختلف نظیر پر کردن با مواد همرنگ، روکش های ترمیمی، عصب کشی امکان پذیر است. در صورتی که با دندان شما این مشکلات را دارد باید سریعا به متخصص دندانپزشک مراجعه نمایید. همچنین باید در نظر داشت که رعایت توصیه های بهداشتی دندان جهت جلوگیری از مشکلات دوباره بسیار مهم است

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>