بیماری لثه (التهاب و عفونت) ناشی از بهداشت نامناسب، جرم و سیگار

ممکن است کمی سردرگمی در مورد اصطلاحات مرتبط با بیماری‌های لثه وجود داشته باشد اما نسبتاً ساده است. بیماری لثه یک اصطلاح عمومی است که برای توصیف بیماری‌های لثه شامل ژنژیویت و پریودنتیت یا التهاب لثه به کار برده می‌شود. ژنژیویت یک بیماری قابل برگشت است که باعث قرمز شدن، تورم و خونریزی لثه در هنگام مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن می‌شود. اگر ژنژیویت درمان نشود ممکن است پیشروی کرده و به مراحل خطرناک‌تر (و غیر قابل برگشت) به نام التهاب لثه برسد. پریودنتیت به لثه، استخوان و بافت همبند که دندان‌ها را در جای خود نگه می‌دارد حمله کرده و در نهایت باعث لق شدن تدریجی دندان و افتادن آنها می‌شود. بیماری لثه ممکن است باعث افتادن دندان‌ها شود.

بیماری لثه (التهاب و عفونت) ناشی از بهداشت نامناسب، جرم و سیگار

ممکن است شما در لثه‌های خود احساس درد مبهمی داشته باشید یا لثه شما در هنگام مسواک کردن یا نخ دندان کشیدن دچار خونریزی شود. بسیاری از افراد در هنگام دندان درد به دندانپزشک مراجعه می‌کنند اما در مواجهه با التهاب لثه چه کاری می‌توان انجام داد. التهاب لثه که به آن ژنژیویت هم گفته می‌شود در صورتی که تحت درمان قرار نگیرد ممکن است در صورت پیشروی به بیماری‌های شدید لثه به نام التهاب لثه تبدیل شود. انجام اقدامات پیشگیرانه به خصوص در زمانی که برای اولین مرتبه التهاب لثه را تجربه می‌کنید برای جلوگیری از افتادن دندان‌ها، تحلیل استخوان‌ها و بیماری‌های دیگر دهان و دندان که ممکن است التهاب لثه را تشدید کنند ضروری است.

مراحل ابتلا به بیماری لثه چیست؟


مراحل ابتلا به بیماری لثه چیست؟

بیماری لثه چهار مرحله عمومی دارد. در صورتی که این بیماری تحت درمان قرار نگیرد، پیشروی کرده و تبدیل به التهاب لثه و بیماری‌های خطرناک لثه می‌شود.

  • مرحله 1: ژنژیویت اولین مرحله ابتلا به بیماری لثه است و علائم آن عبارتند از قرمز شدن و متورم شدن لثه که ممکن است باعث خونریزی در هنگام مسواک کردن شود.
  • مرحله 2: در مراحل ابتدایی ابتلا به التهاب لثه، استخوانی که دندان‌ها را حفظ می‌کند کمی تحلیل رفته که علائم آن را به راحتی نمی‌توان مشاهده کرد.
  • مرحله 3: در مراحل متوسط ابتلا به التهاب لثه، استخوان‌ها و بافت‌های بیشتری از لثه از بین رفته و ممکن است دندان‌ها لق شوند.
  • مرحله 4: مرحله پیشرفته التهاب لثه شدیدترین مرحله از این بیماری است. علائم تشدید شده، دندان‌ها لق می‌شوند و جویدن غذا آزاردهنده و ناراحت‌کننده می‌شود. درمان‌های سنگین دندانی معمولاً در این مرحله برای درمان بیماری در مراحل پیشرفته ابتلا به التهاب لثه مورد نیاز است.

ژنژیویت

ژنژیویت اولین مرحله ابتلا به بیماری لثه است که به دلیل جمع شدن پلاک‌ها روی دندان‌ها به وجود می‌آید. اگر پلاک به درستی از روی دندان‌ها برداشته نشوند، ممکن است در خط لثه انباشته شده و باعث التهاب لثه شوند. علائم ابتلا به ژنژیویت عبارتند از سوزش و قرمز شدن لثه‌ها که در زمان مسواک زدن و نخ دندان کشیدن خونریزی می‌کند.

التهاب لثه

اصطلاح پریودنتیت برای توصیف مراحل پیشرفته‌تر و خطرناک‌تر بیماری لثه به کار برده می‌شود. اگر ژنژیویت درمان نشود منجر به التهاب لثه شده که علائم و عوارضی مانند تحلیل لثه، آسیب‌دیدگی استخوان‌ها و بافت‌های همبند اطراف دندان‌ها داشته و در موارد شدید باعث افتادن دندان‌ها می‌شود. در حالی که ژنژیویت قابل درمان است، اثر پریودنتیت معمولاً برگشت‌پذیر نیست. این یک بیماری مزمن است که باید با کمک متخصص دندانپزشکی درمان شود.

علل ابتلا به بیماری لثه


علل ابتلا به بیماری لثه

ژنژیویت اولین مرحله بیماری لثه است و دلیل آن نیز تجمع پلاک‌ها روی دندان‌ها است. علائم آن عبارتند از قرمزی و التهاب لثه. در صورتی که این بیماری تحت درمان قرار نگیرد ممکن است باعث ابتلا به شکل شدیدتر بیماری به نام پریودنتیت شود که در نهایت منجر به افتادن دندان‌ها می‌شود.

مراقبت‌های نامناسب از دهان و دندان

ژنژیویت در کودکان و بزرگسالان بسیار شایع است و زمانی ایجاد می‌شود که پلاک‌ها روی دندان‌ها جمع شوند. مراقبت نامناسب و ناکافی از دهان و دندان باعث انباشته شدن پلاک‌ها روی دندان‌ها می‌شود. به همین دلیل است که حفظ بهداشت روزانه دهان و دندان (دو مرتبه مسواک زدن در روز، یک مرتبه نخ دندان کشیدن در روزن و دو مرتبه شستن دهان با دهان‌شویه‌های ضدعفونی کننده)  بسیار مهم است.

پلاک‌ها و جرم‌ها

ژنژیویت زمانی اتفاق می‌افتد که باکتری‌های یک لایه چسبنده روی دندان‌ها ایجاد کنند. اگر پلاک‌ها به طور روزانه پاک نشوند باعث ملتهب شدن، متورم شدن و احتمالاً خونریزی لثه می‌شود. به این بیماری ژنژیویت گفته می‌شود. اگر پلاک‌ها پاک نشوند، در نهایت سخت شده و به جرم تبدیل می‌شوند. جرم، سخت و متخلخل است و رنگ آن قهوه‌ای یا زرد بوده و در بالا و پایین خط لثه دیده می‌شوند. جرم زیر خط لثه را فقط با کمک دندانپزشک می‌توان برداشت و پاک کرد. دو مرتبه مسواک زدن در روز، نخ دندان کشیدن منظم و شستشوی دهان با دهان‌شویه‌های ضدعفونی کننده می‌توانند از تجمع جرم در بالای لثه و بروی اثرات مخرب آن جلوگیری کند.

بیماری‌های دیگر دهان و دندان

با این که پلاک‌ها اولین دلیل ابتلا به بیماری لثه هستند، مشکلات و مسائل دیگر نیز ممکن است باعث ابتلا به این بیماری شوند. دندان‌های نامرتب و کج باعث می‌شوند که محیط مناسبی برای تجمع پلاک‌ها فراهم شود زیرا تمیز کردن کامل آنها دشوار است. سابقه خانوادگی ابتلا به این بیماری نیز یکی از عواملی است که احتمال ابتلا به آن را افزایش می‌دهد.

سیگار کشیدن

سیگار کشیدن عملکرد طبیعی بافت سلول‌های لثه را تغییر داده و دندان‌ها را مستعد ابتلا به عفونت می‌کند. استعمال دخانیات باعث تضعیف توانایی‌های دفاعی لثه شده و فرایند بهبودی آن را مشکل‌تر می‌کند؛ بنابراین اگر سیگار می‌کشید، تنباکو می‌جوید یا پیپ می‌کشید احتمال ابتلا به بیماری لثه برای شما افزایش می‌یابد.

افزایش سن

با افزایش سن، جلوگیری از آسیب‌دیدگی لثه ضرورت می‌یابد. به همین دلیل حفظ سلامت لثه در کل دوران زندگی بسیار مهم است. احتمال ابتلا به بیماری‌های دهان و دندان در بیماران سالخورده به دلیل تحلیل توانایی‌های جسمی و روحی، مصرف داروها یا رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان بیشتر است. حفظ عادات سالم برای مراقبت از دهان و دندان مانند دو مرتبه مسواک کردن در روز، یک مرتبه نخ دندان کشیدن در روز و شستشوی دهان با استفاده از دهان‌شویه‌های ضدعفونی کننده به سالم ماندن دهان کمک می‌کنند. اگر شما یا یکی از عزیزانتان به دلیل محدودیت‌های فیزیکی در انجام منظم این کارها مشکل دارید می‌توانید از مسواک‌های برقی یا ابزارهای نخ دندان کشیدن استفاده کنید.

اگر شما از دندان مصنوعی کامل یا جزئی استفاده می‌کنید، به توصیه‌های دندان‌پزشک خود در مورد نحوه تمیز کردن دندان‌های مصنوعی توجه کنید. هر روز دندان‌های مصنوعی خود را با مسواک‌های طراحی شده برای تمیز کردن دندان مصنوعی یا مسواک‌های نرم تمیز کنید تا باقیمانده غذاها و پلاک‌ها از روی آنها برداشته شود. ممکن است دندان‌پزشک به شما توصیه کند که برای تمیز کردن دندان‌های مصنوعی خود از محلول‌های مخصوص این کار استفاده کنید.

در زمان‌هایی که ترشح هورمون‌های افزایش یافته یا تغییر می‌کند، لثه بیشتر مستعد ابتلا به بیماری‌های لثه می‌شود. در صورتی که باردار هستید یا حتی در سیکل معمولی عادت ماهیانه هستید احتمالاً حساسیت دندان‌های شما افزایش می‌یابد. در این زمان‌ها باید مراقبت بیشتری از دندان‌های خود کنید. عوامل دیگری که ممکن است احتمال ابتلا به بیماری لثه را افزایش دهند عبارتند از استرس، ابتلا به برخی بیماری‌ها و سوابق ژنتیکی خانوادگی.

سؤالات خود را در مورد بیماری‌ها والتهاب لثه اینجا  بپرسید.

علائم ابتلا به ژنژیویت


علائم ابتلا به ژنژیویت

ژنژیویت اولین مرحله ابتلا به بیماری التهاب لثه است. تشخیص به موقع می‌تواند از ابتلا به مراحل پیشرفته‌تر بیماری جلوگیری کند. علائم شایع ابتلا به ژنژیویت عبارتند از قرمزی و تورم لثه‌ها، خونریزی در هنگام مسواک کردن روزانه و بوی بد دهان. اگر این بیماری تحت درمان قرار نگیرد ممکن است به مراحل متوسط و پیشرفته تبدیل شود که علائمی مانند حساسیت‌های دندانی، تحلیل لثه و حتی افتادن دندان‌ها را به دنبال خواهد داشت.

قرمز و متورم شدن لثه یا تحلیل لثه

لثه سالم صورتی رنگ و محکم است. اگر لثه شما قرمز، حساس به لمس شده و دچار خونریزی‌های مکرر در هنگام مسواک کردن شد احتمال این که به ژنژیویت مبتلا شده باشید زیاد است. اگر شما تصور می‌کنید که لثه شما تحلیل رفته یا از روی دندان‌های شما کنار رفته است اولین علامت ابتلا به بیماری لثه یا پریودنتیت است. این علائم نشان‌دهنده نیاز به مراقبت‌های صحیح از دهان و دندان است.

 خونریزی

به نظر می‌رسد شایع است اما خونریزی‌های مکرر در هنگام مسواک کردن و نخ دندان کشیدن هرگز طبیعی و عادی نیست. ممکن است شما فکر کنید که شما فقط محکم‌تر مسواک کرده‌اند اما ادامه آن می‌تواند یکی از نشانه‌های ابتلا به ژنژیویت است و باید قبل از تشدید این علائم، اقدامات پیشگیرانه‌ای انجام دهید.

بوی بد دهان

بوی بد دهان نیز می‌تواند یکی از نشانه‌های اولیه ابتلا به بیماری لثه باشد. معمولاً این بو به دلیل تجمع پلاک‌ها روی زبان ایجاد می‌شود. بوی بد دهان علامتی است که نشان می‌دهد که پلاک‌ها و باکتری‌ها به طور مناسب برداشته نشده و پاک نشده‌اند.

 درد، حساسیت و علائم پیشرفته دیگر

اگر بیماری‌های دهانی تحت درمان قرار نگیرند، علائم ابتلا به ژنژیویت تشدید شده و به التهاب لثه تبدیل می‌شود. درد در زمان جویدن، حساسیت به گرما و سرما، تحلیل لثه و افتادن دندان‌ها از علائم ابتلا به بیماری پیشرفت لثه مانند التهاب لثه متوسط تا شدید است.

اثرات بیماری لثه


با این که این بیماری قابل پیشگیری است اما در صورتی که تحت درمان قرار نگیرد ممکن است باعث افتادن دندان‌ها شود.

 درمان بیماری لثه


درمان بیماری لثه

ژنژیویت اولین مرحله ابتلا به بیماری لثه است و به دلیل تجمع پلاک‌ها روی دندان‌ها ایجاد می‌شود. برای بیشتر بیماران با مراقبت‌های روزانه مؤثر و کامل و مراجعه منظم به دندانپزشک و جرم‌گیری تخصصی می‌توان از ابتلا به ژنژیویت جلوگیری کرد. به هر حال، در موارد ابتلا به التهاب لثه، دندانپزشک ممکن است روش‌های درمانی تخصصی را به شما توصیه کند.

سلامت روزانه دهان و دندان

شایع‌ترین علت ابتلا به ژنژیویت، پلاک‌های باقی مانده به دلیل عدم رعایت مناسب بهداشت روزانه دهان و دندان در منزل است. از جمع شدن پلاک‌هایی که منجر به ابتلا به ژنژیویت می‌شوند می‌توان با دو مرتبه مسواک کردن در روز، نخ دندان کشیدن روزانه و دو مرتبه شستشوی دهان با دهان‌شویه‌های ضدعفونی کننده

 دندانپزشک

مراجعه منظم به دندان‌پزشک و جرم‌گیری تخصصی می‌توانند به پاک کردن و سالم‌تر شدن دهان کمک کنند. بیشتر افراد باید هر 6 ماه یک مرتبه طور مرتب به دندانپزشک مراجعه کرده و در صورت لزوم برای جلوگیری از انباشته شدن پلاک‌ها و برداشتن جرم‌ها از روی دندان جرم‌گیری تخصصی را انجام دهند تا سلامت دهان و دندان آنها ارتقا یابد.

 درمان بیماری التهاب لثه پیشرفته

اگر ژنژیویت به التهاب لثه تبدیل شود، اقدامات درمانی سنگین‌تری برای کاهش مشکلات باید انجام شود. درمان‌های معمول شامل جرم‌گیری و تمیز کردن عمقی دندان‌ها است.

با جرم‌گیری، پلاک‌ها و جرم‌ها از زیر خط لثه برداشته می‌شوند و در جرم‌گیری ریشه‌ای لثه به وصل شدن دوباره لثه به دندان کمک می‌شود. در موارد پیشرفته، دندانپزشک یا متخصص لثه ممکن است انجام عمل جراحی لثه را به شما توصیه می‌کند.

 پیشگیری از ابتلا به بیماری لثه


پیشگیری از ابتلا به بیماری لثه

ژنژیویت اولین مرحله ابتلا به بیماری لثه است و به دلیل تجمع پلاک‌ها روی دندان‌ها ایجاد می‌شود. برای بیشتر افراد می‌توان از ابتلا به بیماری التهاب لثه با مراقبت‌های روزانه و کامل دهان و دندان و مراجعه منظم به دندانپزشک برای جرم‌گیری تخصصی پیشگیری کرد.

 رعایت مناسب بهداشت دهان و دندان

از ابتلا به ژنژیویت می‌توان با مراقبت‌های روزانه از دهان و دندان جلوگیری کرد. دو مرتبه مسواک کردن در روز و یک مرتبه نخ دندان کشیدن در روز باعث می‌شود که پلاک‌ها نتوانند مشکلی ایجاد کنند. به هر حال، با مسواک کردن می‌توان فقط 25 درصد از دهان را تمیز کرد. دهان‌شویه‌های ضدعفونی کننده به 100 درصد دهان دسترسی داشته بنابراین دو مرتبه شستشوی دهان در روز به کاهش ابتلا به بیماری‌های لثه کمک مضاعفی می‌کند.

 مراجعه منظم به دندان‌پزشک

هر 6 ماه یک مرتبه مراجعه کردن به دندانپزشک؛ بهترین روش برای حفظ تمیزی و سلامت دهان است. جرم‌گیری تخصصی و معاینه منظم می‌تواند از ابتلا به بیشتر بیماری‌های دهان و دندان مانند بیماری التهاب لثه جلوگیری کند. دندان‌پزشک قادر به متوقف کردن علائم ابتلا به بیماری التهاب لثه است.

همچنین، این نکته مهم است که اگر لثه‌های شما حساس شده یا خونریزی می‌کند، لثه تحلیل رفته است، بوی بد دهان به طور دائمی احساس می‌شود یا دندان شما افتاده است باید به دندانپزشک مراجعه کنید.

 عادات عملی خوب

علاوه بر مراجعه منظم به دندانپزشک، در اینجا به چند اقدام ساده که می‌تواند باعث کاهش احتمال ابتلا به ژنژیویت و مشکلات دهانی دیگر شود اشاره می‌کنیم:

  • دو مرتبه در روز مسواک بزنید
  • بین دندان‌های خود را با نخ دندان تمیز کنید یا از مسواک بین دندانی، یک مرتبه در روز استفاده کنید.
  • دو مرتبه در روز دهان خود را با دهان‌شویه‌های آنتی باکتریال بشورید.
  • از یک رژیم غذایی متعادل و سالم پیروی کنید.
  • سیگار نکشید یا آن را کاهش دهید.
  • به علائم ابتلا به ژنژیویت توجه داشته باشید.

 

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>