3

انواع روش های بلیچینگ و سفید کردن دندان

بليچينگ يعنی سفيد کردن دندانها بوسيله مواد خاص اکسيد کننده مثل پر اکسيدهيدروژن.مواد اکسيد کننده به داخل ساختار کریستالی ميله مانند مينای دندان نفوذ کرده ورنگيزههای رسوب کرده در بين هرمهای مينائی را اکسيد میکنند.با گذشت زمان نفوذمواد اکسيد کننده به داخل عاج دندان که در لایه زیرین مينا قرار داردنيز صورت گرفته ورنگ آن نيز روشن تر میشود.در سالهای اخير محصولات زیادی نيز برای سفيدکردن در داروخانهها وسوپرمارکتهاارائه میشوند که غلظتی کمتر از ده درصد دارند وبه علت نظارت نداشتن دندانپزشک برمراحل درمان استفاده از آنها توصيه نمیگردد.

انواع

1er8kpevm1f8h9ueopf

۱- یک روش بليچينگ ٬ بليچينگ در خانه ( Home Bleaching) می باشد. دندانپزشک٬قالب مخصوص را برای بيمار تهيه کرده و همراه با ژل مخصوص بليچينگ با غلظت خيلیکم ٬ به بيمار تحویل می دهد تا در منزل استفاده کند.

۲­-روش دیگر بليچينگ ٬ بليچينگ در مطب ( Office Bleaching) می باشد که توسطدندانپزشک در مطب انجام می گردد و بسيار موثرتر است چون ژل مخصوص بليچينگ٬ باغلظت خيلی بالاتر مورد استفاده قرار می گيرد.

۳­ -ولی مطمئن ترين و موثرترين روش بليچينگ ٬ بليچينگ در مطب (آفيس بليچينگ) بــااستفاده از دستگاه اشعه مخصوص بليچينگ ٬ با مراقبت و حفاظت دقيق دندانپزشك میباشد.

روش بليچينگ با دستگاه٬ در مطبدندانپزشك ابتدا با ژل مخصوص محافظ لثه ٬ تمام لثه اطراف دندانهای جلو را به منظورمحافظت می پوشاند. لب بيمار نيز به وسيله دهان بازكن مخصوص كنار زده شده و كاملامحافظت می شود.سپس ژل مخصوص بليچينگ كه ژل پراكسيد هيدروژن 37 درصد می باشد با دقتروی سطوح بيرونی دندان های جلو گذاشته می شود و بعد از آن با دستگاه مخصوصبليچينگ كه توليد اشعه با فركانس بالا و آبی رنگی می كند ٬ به ژل گذاشته شده رویدندان ها اشعه تابانده می شود. و اين عمل با دقت لازم چند مرتبه تكرار می شود.اين اشعه باعث فعال شدن زياد ژل بليچينگ و تاثير سريع آن می شود بطوری كه در يكجلسه حدودا يك ساعته ٬ درمان بليچينگ با موفقيت به اتمام می رسد.ميزان اثر بليچينگبليچينگ باعث سفيد و روشن تر شدن دندان ها به اندازه 4­3­2 درجه می شود.البته ميزان سفيد شدن دندان ها بسته به جنس دندانها و نوع بدرنگي دندانها در افرادمختلف متفاوت است و در بعضی از بدرنگی ها تاثير بسيار زياد و شگرف می گذارد.دوام بليچينگشما نبايد تصور کنيد يک بار که دندان هايتان را سفيد کرديد هيچ وقت ديگر به سفيدکردن آنها احتياج نخواهيد داشت. سفيد کردن دندان ها آثار هميشگی ندارد ولی دندانها معمولا چند سالی سفيد باقی خواهند ماند.حفظ نتايج درمانی به اين مساله بستگی دارد که شما پس از سفيد کردن دندان هايتان٬چقدر توصيه های ايمنی را رعايت کنيد.نوشيدن زياد قهوه و چاي پر رنگ ٬ کشيدن سيگار٬ استفاده زياد از نوشابه های رنگی وعدم توجه به بهداشت دهان و دندان ٬ از عواملی هستند که باعث می شوند مدت زماندوام بليچينگ کمتر شود.

علت بد رنگي وتيره بودن دندانها

بد رنگي وتيره بودن دندانها در اثر عوامل گوناگوني بوجود مي ايد .بطور كلي بد رنگي ها مي توانند منشأ خارجي يا داخلي داشته باشند .

1- بد رنگي هاي خارجي روي سطح خارجي دندان استقرار يافته و به واسطه بهداشت ضعيف دنداني , تغذيه از مواد غذائي رنگ زا ونوشابه هاي رنگي ومصرف توتون ايجاد مي شود. برخي از اين تغيير رنگها كه براي مدتي طولاني باقي مي مانند

رفته رفته مبدل به تغيير رنگ هاي داخلي مي گردند

2-بد رنگي هاي داخلي در لايه هاي داخل دندان مستقر بوده و علت ان ممكن است بر اثر افزايش سن ,استفاده از اشاميدني ها و غذا هاي رنگي ,كار برد توتون وتنباكو ,ترك هاي ريز در مينا مصرف تتراساكلين به عنوان دارو , استفاده بيش از حد از

فلورايد يرقان شديد در دوران كودكي , پوسيدگي هاي دنداني و ساير علل باشد .

اگر دندان هايم را سفيد کنم، چند درجه روشن تر مي شوند؟

اين شايد اولين سوالي باشد که از دندان پزشک مي پرسيد. در تبليغ هاي بسياري از محصول ها سفيدکننده دندان مي بينيم که ادعا مي کنند، با يک بار استفاده از آن محصول، دندان هاي شما تا 8درجه روشن تر مي شوند ولي اين يک فريب تبليغاتي است. معمولا اين محصول ها، پس از هر بار استفاده، فقط 2 تا 3 درجه دندان ها را سفيدتر مي کنند. براي اينکه بفهميد رنگ دندان هايتان، چقدر سفيدتر شده است، بايد رنگ آنها را قبل و بعد از درمان، ثبت کنيد. متاسفانه هنوز سيستم استانداردي در دندان پزشکي براي مشخص کردن رنگ دندان ها وجود ندارد و رايج ترين وسيله اي که در مطب هاي دندان پزشکي استفاده مي شود، نمونه رنگ «Vita» «وايتا» است. در اين نمونه رنگ، رنگ دندان ها به چهار گروه تقسيم مي شود:

A (قهوه اي مايل به سرخي)، B(زرد مايل به سرخي)، C(خاکستري) و D (خاکستري مايل به سرخي) که در هر يک از اين چهار گروه، 4 يا 5 نوع تيرگي و روشني وجود دارد. دندان پزشک به شما کمک خواهد کرد رنگ دندان تان را قبل و بعد از درمان، با مقايسه با نمونه رنگ اصلي تعيين کنيد و متوجه شويد سفيد کردن دندان ها، چند درجه دندان هايتان را روشن تر کرده.

تفاوت بليچينگ با جرم گيري

بليچينگ باجرمگيري كاملأ متفاوت است . در حقيقت جرمگيري , برداشتن جرمهاي چسبيده به سطوح خارجي دندانهاست كه توسط اعمال فشار به روي جرمها انجام مي شود ورنگ دندان از انچه هست روشن تر نمي شود. درصورتي كه بليچينگ در اثر عوامل شيميايي انجام مي گيرد و رنگ دندان را از انچه كه هست روشن تر ميكند .

عوارض

بليچينگ در صورتی كه با روش اصولي و صحيح و دقت لازم انجام شود هيچگونه ضرر واثر سوء نخواهد داشت و كاملا بی ضرر است.بعد از بليچينگ ممكن است گاهی به طور موقت دندان ها يك مقدار حساس شود كهپس از چند روز بهبود می يابد. استفاده از خميردندان های ضدحساسيت در اين گونهموارد توصيه می شود.

مطالعات متعددی طی 5 سال گذشته ثابت کرده اند که سفید کردن دندان بی خطر و موثر است. انجمن دندانپزشکی آمریکا هم این روش را تایید نموده است و فقط در مورد خانمهای باردار و شیرده منع تجویز دارد.

در ضمن در کسانی که دندانهای بسیار حساس دارند و یا در سنین پایین (قبل از بلوغ) هستند نیز از روش بلیچینگ برای سفید کردن دندانها استفاده نمی شود.نکته دیگر آنکه از روش بلیچینگ نمی توان برای سفید کردن روکش و یا پرکردگی های دندان استفاده کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>