استفاده از نخ دندان برای کودکان: آموزش از سنین کم با روش‎های جالب

استفاده از نخ دندان برای کودکان

نخ دندان کشیدن به این علت مهم است که همچون مسواک زدن، مزایایی برای بهداشت دندانی و سلامت دهانی کودکتان خواهد داشت. در واقع، می‌توانید به نخ دندان بعنوان یار کمی مسواک نگاه کنید. از نخ دندان برای رسیدن به نواحی میان دندان‌ها استفاده می‌شود که مسواک نمی‌تواند به این نواحی برسد. نخ دندان زدن بقایای اضافی غذا و پلاک دندان را از دندان‌های کودک شما جدا کرده و به پیشگیری از قرمزی و درد لثه‌ها کمک می‌کند.

وقتی بسیاری از بزرگسالان در نخ دندان کشیدن مرتب مشکل دارند، تعجبی ندارد که کودکان نیز بسیار کمتر از تعداد دفعاتی که والدینشان نخ دندان می‌کشند از آن استفاده کنند. ولی نخ دندان کشیدن بخشی یکپارچه از سلامت دهانی است. همه دوست دارند عادات خوب را به کودکان خود یاد دهند ولی با این حال گاهی اوقات، حتی مجبور کردن آنها به مسواک زدن منظم نیز کار بسیار دشواری است. پس چه کاری می‌توانید انجام دهید تا این مشاجره برای استفاده از نخ دندان از سوی کودک خود را پایان دهید؟ هر وقت بخواهید می‌توانید دندانپزشکی را بیابید که بتواند مزایای نخ دندان کشیدن را توضیح دهد، ولی گاهی اوقات باید کمی تلاش بیشتر از سوی شما انجام بگیرد.

لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره ……….. تماس حاصل فرمایید.

در چه سنی باید کودک شروع به استفاده از نخ دندان کند؟


سن استفاده از نخ دندان

آموزش به کودکتان در مورد مراقبت‌های دندانی باید از سنین پایین شروع شود تا بتواند با بالا رفتن سن آنها تأثیر چشمگیری را در بهداشت دهانی آنها داشته باشد. هنگامی که دندان‌های کودک به اندازه کافی به هم چسبیدند، والدین باید به کودکان کمک کنند تا بصورت روزانه نخ دندان بکشند. تا وقتی که کودک بتواند نخ دندان را دور انگشتان خود بپیچد از نخ دندان دسته‌دار استفاده کنید. توصیه می‌شود که بر برنامه روتین مسواک زدن و نخ دندان کشیدن کودک خود نظارت کنید تا وقتی که به اندازه کافی بزرگ شوند تا خودشان این کار را انجام دهند.

هر چند وقت باید کودک دندان‌های خود را نخ دندان بکشد


ما توصیه می‌کنیم نخ‌دندان را حداقل یکبار در روز، پیش یا پس از وعده غذایی استفاده کنید. اگر لثه‌های کودک شما در هنگام نخ دندان کشیدن کمی خونریزی دارد، جای نگرانی نیست، زیرا این مسئله کاملاً طبیعی است. پس از چند روز، لثه‌ها خود را نخ دندان کشیدن عادت می‌دهند و خونریزی نیز باید قطع شود. هرچند، اگر دیدید که خونریزی همچنان ادامه دارد، لطفاً با پزشک خود تماس بگیرید.

نکاتی برای آموزش نحوه نخ دندان کشیدن به کودک


آیا می‌دانستید که باید به محض به هم رسیدن حداقل دو دندان کودک به هم، نخ دندان کشیدن را برای وی آغاز کنید؟ آیا می‌دانستید کودکانی که والدینشان نسبت به عادات خوبی همچون مسواک زدن و نخ دندان کشیدن منظم پایبندند بیشتر مستعد پرورش دادن این عادات خوب برای بهداشت دهانی خود هستند؟ تعداد اندکی از بیماران بزرگسالان هستند که متوجه اهمیت نخ دندان کشیدن می‌شود و این حرف به این معناست که کودک شما نخواهد توانست این عنصر ضروری از بهداشت دهانی را درک کند. نکاتی که در ادامه درباره نخ دندان نکشیدن آورده شده به شما و کودکتان کمک می‌کند تا فرآیند نخ دندان را به فعالیتی مفرح تبدیل کنید و عادات خوب بهداشت دهانی را در میان تمام اعضای خانواده پرورش دهید.

فعالیت مفرحی به اسم نخ دندان کشیدن

فعالیت مفرحی به اسم نخ دندان کشیدن

بهترین راه برای ترغیب کردن کودکان به مراقبت مناسب از دندان‌هایشان، مفرح کردن این فعالیت است! پزشکان سعی می‌کنند تا نخ دندان کشیدن و مسواک زدن روزانه را تبدیل به یک بازی کنند و از این طریق یادگیری نحوه مسواک زدن و نخ دندان کشیدن نیز می‌تواند مفرح باشد. از سنین پایین، والدین باید نخ دندان کشیدن برای دندان‌های کودکشان را آغاز کنند، ولی از سن سه سالگی، باید کودکان را تشویق کرد تا خودشان نخ دندان کشیدن را امتحان کنند (البته با نظارت فعال و کمک والدین).

  • برای کودکان در سنین پایین که برای اولین بار استفاده از نخ دندان را تجربه می‌کنند، بهترین راه برای ارائه نخ دندان استفاده ازعروسک‌های خندان از جنس شانه تخم مرغ است. یک قسمت از شانه تخم را ببرید (می‌توانید این قسمت بریده شده را با رنگ سفید رنگ بزنید تا شبیه دندان شوند). این قسمت را از طرف مسطح خود روی یک مقوا قرار دهید و با دقت به گونه‌ای چسب بزنید که به شکل لبخند درآید و فضایی بین آنها باقی بماند که تداعی کننده یک فاصله اغراق شده از میان دندان‌ها باشد. در نهایت از رشته‌های ژله‌ای نازک به عنوان نخ دندان استفاده کنید و لای دندان‌های عروسک بگذارید. خودتان دندان‌های کودک را نخ دندان بکشید و سپس به او اجازه دهید دندان‌های عروسک شانه تخم‌مرغی را نخ دندان بکشد. دادن این فرصت به کودکان برای نخ دندان کشیدن به دندان‌های عروسک شانه تخم مرغی به آنها کمک خواهد کرد تا بتوانند دندان‌های خود را نیز نخ دندان بکشند. همچنین می‌توان در این دوران نخ دندان کشیدن به دندان‌های خود را نیز آغاز کنند.
  • برای کودکان در سنین بالاتر که نیاز به ترغیب دوباره دارند یا کودکانی که علاقه‌ای به نخ دندان کشیدن ندارند، می‌توانید از نخ دندان آغشته به کره بادام زمینی استفاده کنید. یک دستکش یکبار مصرف را در دست کنید و کره بادام زمینی را روی دو انگشت خود بمالید. همانطور که انگشتان خود را روی هم نگاه داشته‌اید، به کودک اجازه دهید از مسواک و نخ دندان برای پاک کردن کره بادام زمینی استفاده کند. این کار به کودک کمک خواهد کرد تا دلیل اهمیت نخ دندان کشیدن را درک کند زیرا مسواک زدن به تنهایی نمی‌تواند تمام جرم کره بادام زمینی را از بین ببرد.

ساختن بازی با نخ دندان برای کودکان

راهی برای ساختن یک بازی با نخ دندان پیدا کنید. می‌توانید یک مسابقه بین کودک و پدر/مادر یا بین کودکان ترتیب دهید و به هرکس که زودتر نخ دندان بزند امتیازاتی را اختصاص دهید. اگر دو کودک دارید، گذاشتن یک مسابقه بین آن دو می‌تواند نتیجه بهتری داشته باشد، هر کدام که بهتر از نخ دندان استفاده کنید می‌تواند شرطی را ببرد که علاقه زیادی به آن دارد. تبدیل کردن استفاده از نخ دندان به یک بازی یک حقه قدیمی است که ممکن است برای همه کودکان جواب ندهد ولی حتماً برای برخی کودکان موثر است. می‌توانید “بردن” در این مسابقه را با یک جایزه یا پاداش گره بزنید، فقط سعی کنید که کودکتان همیشه ببرد.

به کودکتان برای نخ دندان زدن جایزه دهید

پایبند ماندن به عادت استفاده از نخ دندان برای مدت طولانی بسیار سخت است، بخصوص برای کودکان. آنها به راحتی حواسشان پرت می‌شود یا حوصله‌شان از نحوه تشویق کردن شما برای نخ دندان کشیدن سر رفته و دوباره هر شب بخاطر نخ دندان کشیدن غر بزنند.

یک راه مطمئن وجود دارد که می‌توان به آنها نشان داد این کار ارزش زمانی که برای آن صرف می‌کنند را دارد و آن راه هم جایزه دادن چیزی است که آنها دوست دارند پس از آنکه کار مورد نظر شما را انجام دادند. دادن جایزه‌های کوچک به کودک هر روز هفته و جایزه‌های بزرگتر برای نخ دندان کشیدن در روزهای خاصی از ماه می‌تواند کودک را به پایبندی به این عادت کمک کند. نخ دندان کشیدن برای کودک وقتی که می‌دانند جایزه‌ای در آخر انتظارشان را می‌کشد بسیار ساده‌تر است.

به کودک نشان دهید که اگر نخ دندان نکشند چه اتفاقی می‌افتد

نشان دادن نتیجه عدم مراقبت از دندان به کودک می‌توانددر قانع کردن آنها به استفاده از نخ دندان کمک بزرگی به شما نماید. ویدیوهای زیادی بصورت آنلاین مناسب کودکان وجود دارد که به آنها نحوه آسیب رسیدن به دندان‌ها بخاطر عدم استفاده از نخ دندان را توضیح می‌دهد. می‌توانید از دندانپزشک خود بخواهید تا اهمیت نخ دندان را در هر مراجعه به کودک توضیح دهد. دندانپزشکان بارها این مطلب را برای کودکان توضیح داده‌اند و شاید بتوانند بهتر از شما بعنوان والدین کودک، او را برای استفاده از نخ دندان مجاب کنند.

به کودک اجازه دهید خودش نخ دندان مورد علاقه‌اش را انتخاب کند

کودکانی وقتی در هنگام خرید مایحتاج خود نقشی ایفا می‌کنند بسیار راحت‌تر آن را می‌پذیرند. دفعه بعدی که خواستید برای خرید محصولات بهداشت دهان و دندان به فروشگاه مراجعه کنید، کودک خود را نیز همراه ببرید تا خودشان محصولات مورد علاقه خود را انتخاب کنند. با دخیل کردن آنها در برنامه‌ریزی برای استفاده روزانه از نخ دندان، آنها نیز تشویق خواهند شد تا در هنگام استفاده از نخ دندان از صحبت‌های شما پیروی کنند.

همه اعضای خانواده در کنار هم از نخ دندان استفاده کنید

همیشه انجام کارهای سخت بصورت جمعی و خانوادگی، مفرح‌تر و انگیزه‌بخش‌تر است. اگر می‌خواهید به کودک نشان دهید که اهمیت نخ دندان کشیدن چقدر است، مطمئن شوید تا جای ممکن آنها نخ دندان کشیدن خود شما را ببینند. هر وقت که آنها نخ دندان می‌کشند شما نیز با آنها بکشید. نه تنها این کار کمک می‌کند تا کمتر نق بزنند، بلکه به شما نیز در بهبود سلامت دندانی‌تان کمک خواهد کرد.

نخ دندان کشیدن شاید همیشه یک فعالیت مفرح نباشد، ولی قطعاً یکی از مهم‌ترین فعالیت‌هاست. این موضوع اهمیت دارد که عادات مثبت را در کودکتان از سنین پایین نهادینه کنید تا وقتی به سنین بزرگسالی رسیدند سلامت دهانی فوق‌العاده‌‌ای داشته باشند. با تلاش برای تبدیل کردن نخ دندان کشیدن به یک فعالیت مفرح و دسته‌جمی، کودک نیز کمتر بخاطر انجام دادن آن بهانه جویی می‌کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>