ارتودنسی کودکان : بهترین روش رفع عقب و جلو بودن فک در سن پایین

ارتودنسی کودکان

درمان ارتودنسی در کودکان، به نام ارتودنسی پیش‌گیرنده نامیده شده و می‌تواند در سن 6 یا 7 سالگی آغاز شود. در این سن، دندان‌ها هنوز در حال ایجاد و فک هنوز در حال رشد است. این گفته به این معنی است که وضعیت‌های خاصی، مانند ازدحام دندان‌ها راحت‌تر حل می‌شوند. مهم است این نکته را بدانید که درمان زود هنگام برای همه‌ی مشکلات ارتودنسی انجام نمی‌شود، به هرحال، این روش می‌تواند در برخی از موارد کارساز باشد. دو عارضه‌ای که به دخالت سریع نیاز دارند شامل کراس بایت و جلو بودن دندان‌های جلو می‌باشند. کراس بایت می‌تواند باعث شود که فک به صورت ناصاف رشد کند. دندان‌های جلویی که پیش آمده اند، ممکن است در صورت بروز حادثه مثلاً افتادن کودک، شکسته یا آسیب ببینند.

مراجعه به متخصص ارتودنسی در سن پایین چه مزیت هایی دارد؟

 • رشد فک را اصلاح می‌کند.
 • عرض قوس‌های دندانی بالا و پایین را تنظیم می‌کند.
 • دندان‌های دائمی که جوانه زده اند را به مکان درست هدایت می‌کند.
 • ریسک وارد شدن آسیب به دندان‌های جلوی پیش آمده را کم می‌کند.
 • به حذف عادت‌های مضر دهانی مانند مکیدن انگشت یا شست که می‌توانند باعث فاصله میان دندان‌ها شوند، کمک می‌کند.
 • بلع غیر نرمال یا برخی از مشکلات صحبت کردن را حذف می‌کند یا کاهش می‌دهد.
 • ظاهر و اعتماد به نفس فرد را بهبود می‌بخشد.
 • به صورت بالقوه درمان ارتودنسی‌های تکمیلی بعدی را ساده کرده و  یا زمان آن را کوتاه می‌کند.
 • احتمال بروز دندان‌های دائمی جمع شده (دندان‌هایی که باید دربیایند اما درنمی‌آیند) را کاهش می‌دهد و فضای کافی را برای دندان‌های دائمی که در حال رشد هستند، حفظ می‌کند.

لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره ما تماس حاصل فرمایید.

چطور بفهمید که کودک شما به درمان زود هنگام ارتودنسی نیاز دارد؟


چطور بفهمید که کودک شما به درمان زود هنگام ارتودنسی نیاز دارد؟

 

 • ریختن زود هنگام یا دیر هنگام دندان‌های شیری (دندان‌های شیری کودک شما باید در سن 5 سالگی شروع به ریختن کنند و کودک باید در سن 13 سالگی همه‌ی دندان‌های دائمی خود را داشته باشد).
 • داشتن مشکل در جویدن و یا گاز زدن
 • نفس کشیدن از دهان
 • کودک بعد از سن پنج سالگی هنوز انگشت شست خود را بمکد.
 • اشکال در حرف زدن
 • دندان‌های پیش آمده (دندان‌های بالا و دندان‌های پایین از یکدیگر جلوتر باشند).
 • دندان‌هایی که به روشی درست در کنار هم قرار نگرفته باشند یا یکسان و صاف نباشند.
 • تغییر مکان فک زمانی که کودک دهان خود را می‌بندد یا باز می‌کند (کراس بایت)
 • نامرتبی دندان‌های جلو بعد از سن هفت یا هشت سالگی

مشکلات فک قابل درمان کودکان با ارتودنسی


درصورت مشاهده مشکلات زیردرکودکان باید درسن پایین به متخصص ارتودنست مراجعه کرد:

کراس بایت


کراس بایت می‌تواند در جلوی دهان یا طرفین آن ایجاد شود: در کراس بایت، یک یا چند دندان بالا در پشت دندان‌های پایین قرار می‌گیرند. این اتفاق ممکن است برای یک دندان یا چند دندان بیفتد. توصیه می‌شود که کراس بایت هرچه زودتر درمان شود. باید کراس بایت را درمان کرد چرا که می‌تواند:

 • باعث سایش زود هنگام دندان‌ها شود.
 • باعث بیماری لثه از جمله از دست رفتن استخوان گردد.
 • باعث رشد نامتقارن فک‌ها شود.
 • باعث ایجاد الگوهای ناکارآمد جویدن شود.
 • زیبایی لبخند کودک شما را کم کند.

اپن بایت


اپن بایت  زمانی پیش می‌آید که دندان‌های بالا و پایین از نظر عمودی به قدر کافی همپوشانی نداشته باشند. این بیماری به دلیل عادت‌های دهانی مانند فشار زبان، مکیدن انگشت یا زمانی که فک‌ها به صورت مساوی رشد نمی‌کنند، ایجاد می‌شود. زمان‌بندی درمان، در میزان موفقیت کلی آن بسیار حیاتی است.

اوربایت


اوربایت زمانی اتفاق می‌افتد که دندان‌های جلوی بالایی بر روی دندان‌های جلوی پایین، پیش می‌آیند. معمولاً هیچ تماسی میان دندان‌های جلوی بالا و پایین وجود ندارد. غالباً شما نمی‌توانید دندان‌های جلوی پایین را ببینید. اوربایت به دلیل مقدار بی تناسب تولید دندان‌های جلو یا رشد بیش از حد استخوانی است که از دندان‌ها محافظت می‌کند و اختلاف جلو به عقب در رشد فک بالا یا پایین (ارتباط دسته‌ی دوم). اوربایت به نام دیپ بایت هم شناخته می‌شود. اوربایت باید درمان شود چرا که:

 • باعث عملکرد غلط دندان‌های جلو می‌شود.
 • باعث می‌شود که دندان‌های جلوی پایین درون بافت لثه‌ی صفحه‌ی بالا بروند که باعث بروز مشکلاتی در بافت می‌شود.
 • باعث فرسایش غیر طبیعی دندان‌های جلوی پایین می‌شود.
 • باعث ایجاد مشکلات فک یا مفصل می‌شود.
 • زیبایی لبخند را کاهش می‌دهد.

مراحل ارتودنسی اطفال


دو فاز در درمان ارتودنسی اطفال وجود دارد: فاز یک و فاز دو.

 • درمان زود هنگام ارتودنسی می‌تواند در سن هشت یا نه سالگی یا فاز یک آغاز شود. این درمان می‌تواند شامل ایجاد فضا (برای اینکه دندان‌ها بتوانند بدون روی هم افتادن رشد کنند)، استفاده از نگهدارنده‌ها یا بریس‌های جزئی باشد. برای بعضی از کودکان، فاز یک تمام آن چیزی است که مورد نیاز می‌باشد. برای بعضی کودکان دیگر، در سن یازده سالگی، درمان ارتودنسی فاز دو شروع می‌شود.
 • فاز دوی درمان شامل قرار دادن بریس‌ها برای اصلاح کجی، ازدحام یا نامرتب بودن دندان‌ها می‌باشد. ارتودنسی مدرن راه درازی را طی کرده است و بریس‌ها اکنون شفاف‌تر، کوچک‌تر و راحت‌تر از قبل می‌باشند. گزینه‌های این درمان شامل بریس‌هایی هستند که تقریباً اصلاً به چشم نمی‌آیند، بریس‌های فلزی که به جای جلو، به پشت دندان‌ها متصل می‌شوند (به نام بریس‌های زبانی)، بریس‌های فلزی سنتی و بریس‌های سرامیکی.

تجهیزات جانبی و بریس ها


متخصصین ارتودنسی از انواع مختلفی از “تجهیزات” و بریس‌ها برای دستیابی به نتایج دلخواهی که در جهت اثربخشی کلی درمان باشد، استفاده می‌کنند.

انواع بریس


بریس‌های فلزی

براکت‌های فلزی رایج‌ترین نوع براکت‌ها هستند. این براکت‌ها از استیل ضد زنگ با گرید بالا ساخته می‌شوند. امروزه براکت‌های فلزی کوچکتر، راحت‌تر و جذاب‌تر شده اند.

براکت‌هایی با قابلیت بسته شدن خود به خود

براکت‌هایی که از تکنولوژی (در لغزنده) استفاده می‌کنند به نام خود انسداد که به سیم‌ها اجازه می‌دهد تا در میان براکت‌ها به عقب و جلو حرکت کنند. هیچ گیره‌ی الاستیک یا استیل در این براکت‌ها استفاده نمی‌شود. این تکنولوژی باعث ایجاد اصطکاک کمتر شده و راحتی بیشتری را برای فرد به ارمغان می‌آورد. به علاوه، براکت‌های خود انسدادی معمولاً هم زمان درمان و هم تعداد تنظیماتی که انجام می‌گیرند، را کاهش می‌دهد.

براکت‌های سرامیکی

براکت‌های سرامیکی از ماده‌ی نیمه شفاف (شفاف) ساخته می‎شوند. این نوع براکت‌ها، به دلیل زیبایی‌شان در میان بیماران بزرگسال محبوب‌ترین هستند. تنها کاستی براکت‌های سرامیکی این است که آنها شکننده‌تر بوده و گره‌های لاستیکی آنها ممکن است در میان ویزیت‌های ارتودنسی تغییر رنگ دهند. بریس‌های طلایی، براکت‌هایی از استیل ضد زنگ هستند که با طلای 24 عیار پوشیده شده و در میان بیماران تمام سنین محبوب هستند.

بریس نامرئی

سیستم بریس نامرئی  شامل مجموعه‌ای از قالب‌های پوششی شفاف به نام الاینر است که با شبیه‌سازی کامپیوتری برای حرکت دادن تدریجی دندان‌ها ساخته می‌شوند. این سیستم برای بیماران بزرگسالی که دارای مشکلات خاص بایت هستند، موجود است. در صورتی که کاندیدای استفاده از بریس نامرئی هستید، با ما تماس بگیرید.

انواع تجهیزات


الاستیک‌ها (نوارهای لاستیکی)

الاستیک‌ها (نوارهای لاستیکی)

استفاده از الاستیک‌ها (نوارهای لاستیکی)، سازگاری دندان‌های بالا و پایین شما را بهبود می‌بخشد. این نوارها را به صورتی که به شما آموزش داده می‌شود استفاده کنید و به خاطر داشته باشید که نوارهای لاستیکی در صورت استفاده‌ی صحیح بسیار مؤثرتر عمل می‌کنند.

فورسوس

فورسوس

 

دستگاه مقاوم در برابر فرسایش فورسوس، یک جایگزین برای پوشش سر است که رشد در بزرگسالان را بهبود داده، به حذف اوربایت‌های اضافی کمک کرده، تناسب دندان‌ها را بهتر کرده و احتمالاً از نیاز به انجام عمل جراحی فک جلوگیری می‌کند.

پوشش سر

پوشش سر

 

پوشش سر برای درمان بیمارانی استفاده می‌شود که دندان‌های آنها اوربایت بوده و فک بالا جلوتر از فک پایین است یا بیمارانی که اندربایت هستند و فک پایین آنها جلوتر از فک بالا قرار دارد. پوشش سر به آرامی بر روی دندان‌ها کشیده می‌شود تا از رشد بیشتر رو به جلوی دندان‌ها و فک بالا جلوگیری کند.

وسیله‌ی HERBST

این وسیله اوربایت را با وادار کردن فک پایین به جلو آمدن و مولرهای بالا به عقب رفتن، کاهش می‌دهد. این وسیله‌ی ثابت غالباً برای بچه‌های کوچکتر و در حال رشد کاربرد داشته و معمولاً 12 تا 15 ماه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

توسعه دهنده‌ی کام

توسعه دهنده‌ی کام

این وسیله، فک بالای شما را با قرار دادن فشار آرام بر روی مولارهای بالایی، در هر مرتبه‌ای که تنظیمات آن انجام می‎شود، گسترده یا وسیع می‌کند. متخصص ارتودنسی به شما آموزش می‌دهد که چگونه و چه وقت این توسعه دهنده را تنظیم کنید. زمانی که به توسعه‌ی دلخواه دست یافتید، باید این وسیله را برای چند ماه دیگر هم استفاده کنید تا حالت به دست آمده محکم شده و درمان پسرفت نداشته باشد.

مستقر کننده

 

مستقر کننده‌ها، جابجایی‌های نهایی دندان را در درمان ارتودنسی شما تکمیل می‌کنند. با همکاری کامل شما، تنها نیاز خواهید داشته که این وسیله را برای 4 تا 8 هفته استفاده کنید.

نگهدارنده‌ها

نگهدارنده‌ها

 

نگهدارنده‌ها ممکن است قابل حرکت یا ثابت باشند. بعد از اینکه دندان‌های شما مرتب شدند، این تجهیزات دندان‌ها را در مکان جدید و صحیح آنها حفظ می‌کنند. پزشک ارتودنسی درباره‌ی نحوه‌ی مراقبت از نگهدارنده و مدت زمان استفاده‌ از آن، شما را آموزش خواهد داد. استفاده از نگهدارنده به صورت تجویز شده، در پیشگیری از بازگشت مشکل دندان‌ها، حیاتی می‌باشد.

جداکننده‌ها یا ایجاد کننده‌ی فضا

جداکننده‌ها یا ایجاد کننده‌ی فضا

 

جدا کننده‌ها، دونات‌های لاستیکی کوچکی هستند که می‌توانند در میان دندان‌ها قرار بگیرند تا آنها را از هم جدا کنند به صورتی که باندهای ارتودنسی را بتوان در ویزیت بعدی در مکان درست قرار داد. این جداکننده‌ها قبل از قرار دادن باندها برداشته می‌شوند. با وجود جداکننده نمی‌تواند از غذاهای چسبنده، خلال دندان یا نخ دندان به راحتی استفاده کرد.

وسیله‌ی بلوک دوقلو

وسیله‌ی بلوک دوقلو

 

این وسیله از دیگر تجهیزات کاربردی متفاوت است از آن جهت که شامل دو وسیله‌ی مجزا می‌باشد (یکی برای فک بالا و دیگری برای فک پایین) که همراه با هم برای ایجاد یک مکان صحیح برای فک پایین عمل می‌کنند. این وسیله‌ی راحت، به صورت تمام مدت استفاده می‌شود، حتی در زمان غذا خوردن، گرچه جابجایی آن برای رعایت بهداشت، ساده است. همچنین، از آنجا که این وسیله از آکریلیک نرم ساخته شده و از سیم‌های کمتری استفاده کرده است، از دیگر تجهیزات اصلاح فک، راحت‌تر می‌باشد.

سوالات متداول


در طول مشاوره‌ی تکمیلی ما قادر خواهیم بود که نیازهای خاص کودک شما را بررسی کرده و تمامی گزینه‌های درمانی ممکن را که برای شما موجود هستند، مورد بحث قرار دهیم.

هر موقعیتی منحصربه فرد است اما به طور میانگین براکت‌ها به تقریباً دو سال زمان نیاز دارند تا لبخند زیبایی را که شما و فرزندتان شایسته‌ی آن هستید، آشکار کنند. موارد خیلی خفیف ممکن است شش ماه طول بکشند.

اگر فقط یک دندان کراس بایت باشد، این دندان می‌تواند با استفاده از براکت به مکان صحیح هدایت شود. در برخی از موارد، نگهدارنده هم ممکن است استفاده شود. در صورت وجود تعداد بیش از یک دندان در کراس بایت، نیاز است که قوس دهان با استفاده از براکت یا دیگر تجهیزات درون دهانی، گسترده شود.

اپن بایت می‌تواند از طریق اصلاح رشد فک‌ها با استفاده از براکت‌ها، خارج کردن دندان‌های قدامی و در برخی از موارد، اصلاح فک با جراحی، درمان شود. شکستن عادت‌های دهانی مانند مکیدن انگشت نیز اصلاح این مشکل را ساده‌تر می‌کند.

اوربایت را می‌توان از طریق جابجا کردن دندان‌های جلو به سمت بالا و یا آوردن دندان‌های عقب به سمت یکدیگر اصلاح کرد. این اقدامات بایت را باز می‌کند بنابراین دندان‌های به صورت صحیح همتراز شده و دیپ بایت رفع می‌شود.

آندربایت می‌تواند از طریق اصلاح رشد فک‌ها، استخراج دندان‌ها و در برخی از موارد، با اصلاح جراحی فک‌ها، درمان شود.

حتی اگر کودک شما هنوز دندان‌های شیری خود را در سن 7 سالگی دارد، فکر خوبی است که برای درمان ارتودنسی او برنامه‌ریزی کنید. این موضوع به این خاطر است که دندان‌های شیری، مسیر ایجاد دندان‌های دائمی هستند و در صورت بررسی، پزشک ارتودنسی قادر است که مشکلات بالقوه‌ی دهانی را در کودک شما تشخیص دهد.

هزینه‌ی درمان ارتودنسی به فاکتورهای بسیاری، از جمله شدت مشکل، پیچیدگی آن و طول مدت درمان بستگی دارد.

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>